Legendární „Klarinety“ zazní už v sobotu na plzeňské Nové scéně

Soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni zahájí sezonu hudební komedií Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Kdyby 1000 klarinetů v úpravě a režii Ondřeje Lážnovského. Zbraně se změní v hudební nástroje a kasárna v divadlo 24. září na Nové scéně DJKT.

Kdo by neznal písničky jako Tereza, Babetta, Tak abyste to věděla nebo Je nebezpečné dotýkat se hvězd – hity z filmového muzikálu Kdyby tisíc klarinetů už doslova zlidověly. Filmový scénář vznikl přepracováním stejnojmenné divadelní hry, jež v roce 1958 otevřela Divadlo Na zábradlí. O rok později už se pozoruhodné dílo, které bývá pro svou rozmanitost označováno jako scénické leporelo, začalo hrát v nově vzniklém divadle Semafor a s přestávkami se zde hraje dodnes.

Jak si s lety prověřenou látkou poradí mladý muzikálový soubor v čele s režisérem Ondřejem Lážnovským? „Jiří Suchý vytvořil několik verzí Klarinetů, my nechceme kopírovat film ani původní inscenaci, děláme verzi 2016. Vycházím především z verze z roku 1980, kde se poprvé objevuje postava Pána v cylindru, který je strůjcem velké proměny kasáren v divadlo a zbraní v hudební nástroje. Ten bude v našem pojetí jakýmsi hybatelem děje, kabaretiérem,“ říká režisér. Inscenaci staví režisér Lážnovský především na osobitosti jednotlivých členů souboru muzikálu DJKT. „Poetika divadla Semafor byla a je postavena na jeho osobnostech. V Plzni mám k dispozici kvalitní soubor, jsou to mimořádně talentovaní mladí lidé, každý z nich je jiný a osobitý. Postavy proto mohu stavět na schopnostech a charismatu jejich představitelů,“ vysvětluje.

V roli novinářky Terezy se mohou diváci těšit na oblíbenou tvář plzeňského muzikálu Soňu Hanzlíčkovou Borkovou v alternaci s hostující Kateřinou Sedlákovou. (Absolventku muzikálového herectví na JAMU mnozí zaznamenali jako finalistku České Miss 2005 nebo jako jednu z hlavních aktérek filmové komedie Ulovit milionáře.)Výraznými postavami hudební revue jsou dva Parašutisté v podání Jozefa Hruškociho a Lukáše Ondruše. V roli zběhlého vojáka Korneta vystoupí Aleš Kohout a jako vojáci další stálice zdejší hudební scény: Adam Rezner, Pavel Režný a Ondřej Černý nebo častý host muzikálu DJKT Jan Fanta v alternaci s Martinem Holcem.

Tanečnice a zpěvačky zvané Pět Švestek ztvární Lucie Zvoníková, Kristýna Bečvářová, Kateřina Falcová, Charlote Pščolková a Žofie Dařbujánová. Jako Ministr války se představí Roman Krebs, role Šéfa televize je svěřena Radku ŠtědroňskémuShejbalovi, jako Helmuth a Klaus vystoupí Martin Šefl a Jan Kaleja, jenž je zároveň autorem choreografie.

Kostýmy vytvořila Dana Haklová, scéna je dílem Karla Čapka. „Výprava se záměrně vyhýbá popisnosti, inscenace by neměla být plagiátem filmu, ale na diváky určitě dýchne atmosféra šedesátých let,“ zdůrazňuje režisér.

Ondřej Lážnovský se souborem muzikálu DJKT nespolupracuje poprvé, v roce 2014 vytvořil úspěšnou inscenaci Sugar aneb Někdo to rád horké. Absolvent režie a dramaturgie na KALD DAMU spolupracuje s mnoha divadly v republice, mimo jiné s Divadlem Aqualung, působil jako umělecký šéf kladenského Divadla Lampion a jako umělecký šéf činohry Městského divadla Kladno.

 

Michaela Svobodová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *