Květná neděle v pražské katedrále
Na Květnou neděli 29. března 2015 požehná pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP v 10.00 hodin palmové ratolesti v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. Odtud vyjde průvod s chlapcem na oslíku v čele do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde se koná mše svatá. Zazní Markovy pašije Františka Holíka.
Na začátku slavení liturgie požehná kardinál Duka v bazilice sv. Jiří ratolesti. Liturgický průvod připomínající Pánův slavný vjezd do Jeruzaléma (pro lepší zpřítomnění tohoto tajemství dětem pojede v průvodu chlapec na oslíku) poté vyjde z baziliky do katedrály, kde bude pokračovat mešní bohoslužba, při které budou provedeny Pražským katedrálním sborem Markovy pašije Františka Holíka v úpravě Zdeňka Pololáníka a Responsorium Jana Dismase Zelenky „In monte Oliveti“. Bohoslužba začíná v bazilice sv. Jiří v 10.00 hodin.
Od 19.00 hodin se na Květnou neděli budou v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha opět konat pašijové hry. Upravenou verzi Hořických pašijí představí tři herecké osobnosti – Otakar Brousek ml., Nela Boudová a Jakub Gottwald. Zazní hudba Jaroslava Krčka v provedení souboru Musica Bohemica.
Šestá postní neděle, která je nazývána také Květnou, připomíná Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma. Připomíná současně také blížící se utrpení, smrt a vzkříšení Ježíše Krista. Květnou nedělí vstupujeme do Svatého týdne, jímž vrcholí postní doba, po které následují Velikonoce, vrchol liturgického roku. Slavení Květné neděle je doloženo již od 7. století. V liturgii tohoto svátku jsou význačné tři momenty: kněz přede mší svatou mimo chrám žehná palmové, jívové či jiné zelenající se ratolesti a průvod celého společenství vchází do chrámu, dále se čtou pašijové texty Písma, tedy ta vyprávění evangelií, která popisují Ježíšovo utrpení a smrt, a nakonec je to samo slavení mše svaté.
Aleš Pištora