Kosprd a Telecí – novinka na scéně plzeňského Divadla Alfa. Napsala ji zkušená televizní scénáristka Eva Papoušková

„Dneska mám narozeniny a můžu si něco přát. A nebude to žádná věc. Ani červená vzducholoď. Je to mnohem důležitější. Já si přeji zpátky svého kamaráda Kosprda.“ To si přeje Telecí, druhá protagonistka nové hry plzeňského Divadla Alfa nazvané Kosprd a Telecí. Napsala ji zkušená televizní scénáristka Eva Papoušková a režíruje ji Tomáš Dvořák.

Druhá premiéra sezóny Divadla Alfa je ze života. Inscenace podle populární knížky Kosprd a Telecí, totiž vypráví dobrodružství dvou dětí v mateřské školce. Pro spisovatelku a scenáristku Evu Papouškovou je to první divadelní dramatizace její knížky a připravila ji přímo pro plzeňskou Alfu. Česká premiéra byla v pondělí 12. prosince, večerní premiéra je právě dnes.

Eva Papoušková je zkušená televizní scenáristka (pohádky Řád saténových mašlí, Fredy a Zlatovláska, seriál Pojišťovna štěstí, večerníček O Kanafáskovi), s divadlem však spolupracuje poprvé. Za svoji knihu Kosprd a Telecí získala v roce 2014 Zlatou stuhu, prestižní cenu za literaturu pro děti a mládež. „Tu knihu jsem napsala z lásky a chuti vytvořit příběh pro děti. Dalo hodně práce sehnat vydavatele, ale nakonec se to povedlo a šup, knížka už má další dotisk. Jsem moc ráda, že nyní mohu v Alfě připravit divadelní verzi,“ uvedla Eva Papoušková.

„Malí hrdinové Evy Papouškové mají velmi neobyčejná příjmení. Chlapeček je Kosprd a holčička se jmenuje Telecí,” prozrazuje dramaturgyně Alfy Petra Kosová. „Právě jejich jména je svedou dohromady, a tím začne dobrodružství s červenou vzducholodí.“ Obě děti trpí v mateřské školce: Telecí kvůli sardinkové pomazánce a Kosprd proto, že nemůže s tátou v senzační dílně pracovat na výrobě báječné červené vzducholodi. Svět začne být o dost hezčí, když spolu začnou Kosprd a Telecí kamarádit. Jenže udělají opravdu velký průšvih, právě kvůli červené vzducholodi, a rodiče zasáhnou: mají na sebe špatný vliv, pryč od sebe! Ale opravdové přátelství má velkou sílu už v mateřské školce…

Inscenaci Kosprd a Telecí režíruje umělecký šéf divadla Tomáš Dvořák. V postavě Telecí se představí čerstvá posila hereckého souboru Andrea Ballayová. Spolu s ní hrají Marie Mrázková, Lenka Válková Lupínková, Petr Borovský, Martin Bartůšek, Josef Jelínek.

Kromě pěkné podívané se děti mohou těšit i na malou módní přehlídku. Na večerní premiéře a pak i při sobotních vystoupeních si malí návštěvníci divadla budou totiž moci kostýmy Kosprda a Telecí vyzkoušet. A samozřejmě se v nich i vyfotit.

Foto Josef Ptáček

 

Spisovatelka Eva Papoušková zdramatizovala pro Divadlo Alfa svoji knížku

 

Kosprd a Telecí

„Dneska mám narozeniny a můžu si něco přát. A nebude to žádná věc. Ani červená vzducholoď. Je to mnohem důležitější. Já si přeji zpátky svého kamaráda Kosprda.“

režie: Tomáš Dvořák

výprava: Ivan Nesveda

hudba: Michal Vaniš

dramaturgie: Petra Kosová

česká premiéra v pondělí 12. prosince v 9:00

slavnostní večerní premiéra v pátek 16. prosince v 18:00

Divadlo ALFA, Rokycanská 7, Plzeň

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *