Kocour v botách bude mít světovou jevištní premiéru v plzeňském divadle

Dětská komorní opera Jiřího Temla Kocour v botách bude už čtvrtou inscenací, kterou v Divadle J. K. Tyla režijně připravuje emeritní sólistka opery Lilka Rybářová Ročáková pro malé diváky od nejútlejšího věku. První byl Bastien a Bastienka W. A. Mozarta, následovala zkrácená verze opery Antonína Dvořáka pod názvem O Rusalce a Žvanivý Slimejš Jiřího Pauera – vždycky šlo o promyšlený a fundovaný výběr s ohledem na věkovou diváckou adresu. Světová jevištní premiéra se uskuteční 20. února na Malé scéně Nového divadla.

Při volbě nového titulu se režisérka mohla tedy opřít o četné předchozí zkušenosti:

„Dobře zvolit operu pro nejmenšího operního diváka není snadné. Děti nejsou zvyklé vnímat v prvním plánu krásu hudby nebo lidského hlasu. Nemůžeme od nich očekávat, že vydrží dvě hodiny bez hnutí sledovat představení. Je důležité, aby se nenudily a dobře porozuměly ději, hudba by měla jejich zážitek násobit. Domnívám se, že Kocour v botách má všechny předpoklady děti zaujmout, ať už svým dějem, vtipem, fantazií a v neposlední řadě také sdělnou hudbou Jiřího Temla. Není bez zajímavosti, že opera Kocour v botách bude poprvé inscenována na jevišti, a dá se tak mluvit o její světové premiéře. Před tím zazněla pouze koncertně v podání Kühnova dětského sboru.“

 

Libreto opery na námět francouzské pohádky napsali Jan Tůma a Eliška Hrubá Toperczerová, pro plzeňskou inscenaci Jiří Teml nově dokomponoval půvabnou baletní hudbu a upravil pěvecké party. Výpravu navrhla Ivana Ševčík Miklošková, Kocourovi propůjčí svůj hlas i půvab Ivana Klimentová, Princezně Petra Šintáková. Kralovat bude Jiří Langmajer, příběhem diváky provede Vypravěč Mira Bartoše. Hudebně dílo nastudoval Martin Marek, který se postará i o klavírní doprovod.

Na inscenaci se kromě sólistů bude podílet také Dětský sbor DJKT se sbormistrem Zdeňkem Vimrem a dětská taneční skupina Eagle pod vedením Petry Parvoničové.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *