Katedrála sv. Bartoloměje se ještě dnes zbarví do červena. Na počest hrdinů

Na několika místech v Plzni včera lidé uctili památku válečných i současných hrdinů a obětí válek, právě 11. listopad se stal celosvětově uznávaným Dnem válečných veteránů. Vzpomínkových setkání se zúčastnili také představitelé města Plzně a městských obvodů. Primátor Roman Zarzycký, jeho náměstek Aleš Tolar a radní Eliška Bartáková zasadili ve Smetanových sadech květy vlčího máku, které se staly symbolem a projevem úcty válečným veteránům. Toto tradiční setkání u makového pole spojené s charitativní sbírkou organizovala Paměť národa Plzeňský kraj.

„Dnes si více než kdy jindy uvědomujeme, že žít v míru a svobodě není samozřejmost. My naštěstí v míru a svobodě žijeme. Vděčíme za to právě válečným veteránům, kteří v boji za tyto hodnoty nasazovali to nejcennější, co měli – své životy. Jsem rád, že dnešní den patří právě těmto hrdinům, na které bychom neměli nikdy zapomenout, a jejichž odkaz, který nám zanechali, bychom měli bedlivě střežit a chránit,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Pavel Bosák, první náměstek primátora pro oblast technickou, položil květiny u památníku Československých legionářů před 20. základní školou v Brojově ulici. Radní města pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková pak uctila památku hrdinů a obětí válek u pomníku Obětem válek za svobodu a demokracii v parku na Homolce. Oba tyto pietní akty uspořádala Československá obec legionářská Plzeň a Krajské vojenské velitelství Plzeň, zúčastnila se jich řada představitelů vlády, Plzeňského kraje, městských obvodů, zástupci vojska, hasičů a policie, klubů vojenské historie, žáci základních škol a veřejnost. Nad památníkem několikrát proletěl letoun Aviatického klubu Plzeň.

„Za válečné veterány nelze považovat pouze vojáky, kteří se zúčastnili světových válek, významných vojenských střetů a konfliktů vzdálenější minulosti. Mezi válečné veterány patří stejnou měrou vojáci, kteří se v případě České republiky účastnili vojenských i mírových misí Armády České republiky. Tímto setkáním si připomínáme nejen jejich hrdinství, ale také dáváme odkaz dalším generacím, že nesmíme zapomenout,“ uvedla ve své řeči Eliška Bartáková.

Květy vlčího máku mohou lidé vidět na mnoha místech v Plzni, Paměť národa Plzeňský kraj umístila na stovku míst – do knihoven, kaváren nebo veřejných institucí – sbírkové kasičky ke Dni válečných veteránů. Zakoupením červeného květu lidé mohou přispět na přímou pomoc veteránům a na zaznamenávání jejich příběhů. Současně je pod Velkým divadlem ve Smetanových sadech připravena průřezová výstava příběhů pamětníků. K vidění bude do 20. listopadu.

V letošním roce nově připomíná tento významný den i speciální nasvícení katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky. Plzeňané mohou červeně zbarvenou katedrálu vidět ještě v sobotu 12. listopadu večer. Den válečných veteránů si každoročně připomíná i Patton Memorial Pilsen, v sobotu se uskuteční speciální prohlídky ve spolupráci s Klubem 4. obrněné divize Plzeň a Divadlo J. K. Tyla připravilo doprovodný program v podobě ukázek z připravovaného muzikálu Kozí válka.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *