Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Neuvažujete o světlovodu?

Určitě už jste to slyšeli a o tvrzení v titulku článku, dokonce je o něm jedna hodně známá česká pohádka o Drvoštěpovi. Proč je tedy přirozené denní světlo pro člověka tak důležité? Slunce je od pradávna součástí našeho života a má blahodárný vliv na  psychiku, zdraví i pocity energie, radosti a pohody. Současný způsob života a práce nás však stále více “uzavírá” do budov, kde je přirozeného denního světla málo, nebo převažuje umělé osvětlení. V průměru tak strávíme devadesát procent času v budovách bez dostatečného slunečního svitu, ať už doma nebo v práci. Ztrácíme tak kontakt s denním světlem a léčivými schopnostmi slunce.

Jak se projevuje nedostatek denního světla na našem zdraví?

Nedostatek denního světla působí negativně především na psychiku, snadněji podléháme stresu, jsme podráždění, cítíme se více unaveni a hůře se nám soustředí. Bez denního světla se nám také zhoršuje zrak a mohou bolet a pálit oči. Nedostatek denního, potažmo slunečního světla, má vliv také na tvorbu vitamínu D, řídnutí kostí, metabolické poruchy i na náš imunitní systém, bez jehož správné funkce pak snadněji podléháme nemocem.

Umělé osvětlení není řešení

Umělé osvětlení nedokáže nahradit denní světlo v jeho pravém smyslu. Umělé světlo je jednotvárné, nenabízí přirozenou dynamiku ani blahodárné účinky na náš metabolismus jako denní světlo. Navíc stálé intenzivní umělé osvětlení, jaké vyzařují například zářivky v kancelářích, v lidském těle navozuje pocit, že je neustále pravé poledne, což je pro tělo dlouhodobě vyčerpávající. Může tak narušovat náš přirozený biorytmus, na který má vliv pravidelné střídání denní doby, světla a tmy, ale i jemných světelných posunů během dne. Nejčastěji se to pak projevuje právě na našem duševním i tělesném zdraví.

Kudy do místnosti přivést denní světlo?

Přirozenou cestou, kudy přivádíme denní světlo do většiny interiérů, jsou okna. Často ale samotná okna nestačí, protože nepřivedou dost denního osvětlení do všech místností a jejich zákoutí. Proto se dnes hodně mluví o tzv. světlovodech. Jejich výhodou je, že přináší světlo do místnosti shora, tudíž podvědomě působí ještě přirozeněji jako zdroj osvětlení než okna samotná. Budováním světlovodů se dnes zabývá řada firem, jednou z prvních, která přišla na český trh, je společnost Lightway.

Pokud uvažujete o stavbě či rekonstrukci domu, vyplatí se o světlovodu uvažovat. Ne každý si nechá hned postavit křišťálovou střešní kopuli s odraznou vrstvou ze stříbra a skleněný rozplytlovač světla, ale i jednodušší řešení mohou být účinná. Pamatujte, že denní světlo  pomáhá snížit negativní dopady pobytu člověka uvnitř budovy a přispívá lepšímu zdraví. A do toho se vyplatí investovat. (tz)

Foto: Aspen.pr

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *