Letošní advent bude úplně nejkratší jaký může být. Začíná až 3. prosince

Advent je tradiční období před Vánoci, jedná se o dobu čtyř neděl před 25. prosincem. Ten letošní bude úplně nejkratší, jaký vůbec může být. Z liturgického hlediska je to doba duchovní přípravy na Vánoce, se kterou je spojeno mnoho tradic a těšení se na nejoblíbenější svátky v roce.

Přesné datum, kdy začíná advent, není stanoveno, je však vymezen čtyřmi adventními nedělemi. Začátek adventu, tedy první adventní neděle, může připadnout mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Počátek vychází každý rok na jiné datum (někdy koncem listopadu, někdy začátkem prosince), konec je vždy stejný a to na Štědrý den.

Kdy budou adventní neděle?
Pro mnoho z nás jsou důležité i adventní neděle, během kterých nejenže zapálíme svíčku na věnci, ale vydáme se nakupovat nebo dodržovat jinou tradici.

⭐️ 1. adventní neděle
První adventní neděle vychází až na 3. 12. 2023. Na adventním věnci zapálíme první svíčku (svíci proroků). Jedná se o památku na proroky, naznačili narození Ježíše. Moderně se označuje jako železná neděle.

⭐️ 2. adventní neděle
Druhá adventní neděle vychází na 10. 12. 2023. Na věnci rozsvítíme druhou svíčku (betlémská svíce), vyjadřuje lásku a značí Ježíškovy jesličky. Moderně ji označujeme jako bronzová neděle.

⭐️ 3. adventní neděle
Třetí adventní neděle vychází na 17. 12. 2023. Na věnci rozzáříme třetí svíčku (pastýřská svíce), značí blížící se konec postního období a slavnostní začátek. Moderně se označuje jako stříbrná neděle.

⭐️ 4. adventní neděle
Čtvrtá adventní neděle vychází na 24. 12. 2023. Na věnci zapálíme poslední svíčku (andělská svíce), charakterizuje mír a pokoj. Moderně ji označujeme jako zlatá neděle. Letos vychází přímo na Štědrý den.

Zdroj: prazsketrhy.cz, foto Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *