Jezírko ve Škodalandu zůstává zavřené. Může za to kachní trus a nakažení plži

Pořídit si krokodýla nebo naučit kachny chodit na toaletu. Způsobů, jak jezírko ve sportovně relaxačním areálu Škodaland zbavit kachního trusu, by se našla určitě spousta, těch skutečně reálných ale zase tolik není. Právě kvůli němu zůstává jezírko zavřené, což je v horkých dnech pro návštěvníky, kteří se tam přišli koupat, dost nepříjemné zjištění.

Hydrobiolog Jindřich Duras, který s radnicí třetího obvodu na vyčištění oblíbeného a v současnosti bohužel uzavřeného koupaliště spolupracuje, zvolil jiný způsob. Ručně loví všechny vodní plže. Právě tito nevinní tvorové jsou totiž přenašeči parazitů zvaných cerkárie, které způsobují opravdu nepříjemné kožní problémy a které se šíří právě z kachního trusu.

„Společně s brigádníky je naším cílem vylovit úplně všechny plže. Myslím, že to je reálné, ačkoliv jich zde podle odhadu bude více než tisícovka. Plži se ale potřebují pravidelně nadechnout nad hladinou, a proto se vynořují u břehů, kde je můžeme poměrně lehce sebrat,“ vysvětluje Jindřich Duras. Sám si oblékl neopren a do jezírka se ponořil, aby situaci pod hladinou mohl lépe vyhodnotit a odlovit šneky i z hůře dostupných míst pod moly.

Brigádníci odlovili již stovky plžů, kteří si jezírko zamilovali pro jeho čistou vodu. Tu potvrdil také její rozbor. Cerkárie z rozboru vody odhalit nelze, to je možné pouze zkoumáním šneků, kteří již byli odesláni ke zkoumání.

„Ve čtvrtek odpoledne přišly první výsledky po odborném parazitickém vyšetření dvou dávek našich šneků z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Ze zatím zjištěných čtyř druhů plžů jsou tři masivně napadeny motolicemi, to znamená, že uvolňují cerkárie. Odborníci zatím zjistili minimálně tři typy cerkárií. Z vědeckého hlediska je tedy jezírko velmi zajímavou lokalitou, koupání tam ale v této situaci není,“ informuje o vývoji situace odborník.

Po důkladném vysbírání všech plžů, bude zhruba kolem poloviny července ještě provedeno i šetrné chemické dočištění vody a poté udělá hydrobiolog test doslova na vlastní kůži, tedy koupelí v jezírku. Pro otevření areálu tak, aby v něm koupání bylo bezpečné, dělají odborníci co mohou, a nejpozději k němu dojde koncem července.

Zdroj: ÚMO Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *