Jako splávek musel stačit špunt od vína. Rybáři bez náčiní soutěžili o titul Pytlák roku 2023

U rybníku Lundárek v Nákří na Českobudějovicku mezi sebou dnes znovu po roce změřili síly místní sportovní rybáři. V jejich rukou ovšem tentokrát chybělo klasické lovecké náčiní. Zahráli si totiž na pytláky a tomu musela odpovídat i použitá technika. Nákeřský souboj „pytláků“ pořádala obec Nákří s podporou Skupinou ČEZ.

„Povolen je pouze vlasec, olůvko a háček. Výslovně se zakazuje koupený prut. Může se použít třeba lískový prut, násada od koštěte a podobně. Jako splávek musí stačit třeba špunt od vína a brk od slepice. Vyhrává ten, jehož úlovky budou v součtu nejdelší,“ vyjmenoval podmínky soutěže starosta Nákří Miloslav Jodl.

„Pytláci u nás rozhodně nemají na růžích ustláno a tak tu žádné nemáme. Můj předchůdce Pavel Božovský přišel před lety možná i proto s nápadem vyzkoušet, jak by si naši sportovní rybáři vedli v rolích pytláků a s jejich technikou. Tento netradiční závod se ujal a stal se naší novodobou každoroční tradicí,“ poznamenal Jodl.

Kdo by se tak domníval, že pytlačení nemá žádná pravidla, snad vyjma jediného, nenechat se chytit, v nákeřském případě by se spletl. Mantinely sobotního pytlačení zde měli účastníci, jak už bylo zmíněno, velmi přesně nastavené. Přísně zakázáno bylo veškeré komerční rybářské náčiní s výjimkou už zmíněného vlasce, háčku, olůvka a podběráku. Ceny pro nejlepší lovce ovšem následně tvořilo klasické vybavení sportovního rybáře, skládací sedačky, podběráky, kufříky na náčiní a podobně.

Do letošního ročníku organizovaného pytlačení v Nákří na Lundárku, malém obecním rybníčku, který by se dal řečeno s nadsázkou „přeskočit“, se za příjemného slunečného počasí aktivně zapojilo čtyřiačtyřicet lovců. Pětadvacet dospělých a devatenáct dětí, mezi nimi ženy či dívky. Pytláci na své improvizované rybářské náčiní tahali z vody především líny a okouny. Jako vždy se lovilo podle pravidla „Chyť a pusť“, takže obec o své ryby nepřišla. O vítězi rozhodoval součet délek ulovených ryb. Nezapočítávaly se úlovky kratší patnácti centimetrů.

Titul Pytlák roku 2023 mezi dospělými získal v Nákří Lukáš Dvořák st. s úlovkem o celkové délce 70 centimetrů. Druhé místi obsadil František Novotný s línem dlouhým 39 centimetrů a na třetím Milan Dvořák st., jehož lín měřil 38 centimetrů. Pytláky roku mezi dětmi se stali Marek Vaněk a Lukáš Dvořák s úlovkem dlouhými shodně 40 centimetrů. Oba tak společně obsadili dělené první a druhé místo před Matějem Vaňkem (37 cm).

Nákří, obec na Českobudějovicku, leží v rovinaté, rybníky protkané krajině, zhruba jedenáct kilometrů severozápadně od Hluboké nad Vltavou. V současné době tam žije 210 stálých obyvatel.

Petr Pokorný

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *