Jak se vybrat ortézu na nohu?

Anatomie chodidla a kotníku je jedinečnou kombinací tuhosti a pružnosti. Toho je dosaženo velkým počtem kostí, kloubů a vazů. A každý z těchto částí se může snadno poškodit, což má za následek špatnou funkci kolenních a kyčelních kloubů, páteře, vnitřních orgánů a dalších systémů. K léčbě a nápravě úrazů nohou se používají speciální ortézy. Poradíme vám, jak si vybrat tu správnou a jak chodit s ortézou.

Ortéza na kotník je

Zdravotní pomůcka, která slouží k podpoře, stabilizaci, ochraně a korekci chodidla a kotníku. Nošení ortézy se doporučuje v následujících případech:

 • úrazy, pohmoždění kotníku a zlomeniny;
 • subluxace a vykloubení;
 • trhliny a natržení vazů;
 • natažené šlachy v kotníku;
 • léčba různých patologií pohybového aparátu (valgozita, patní ostruha, artritida, Achillova bursitida, ligamentitida hlezna a další);
 • pooperační období;
 • prevence sportovních úrazů.

Ortézy na nohy  jsou skvělou náhradou sádrových obvazů. Jsou navrženy tak, aby těsně obepínaly kloub a poskytovaly správnou míru komprese a masáže. Takové výrobky mohou mít různé tvary a design v závislosti na typu fixace a typu patologie.

Při výrobě ortézy se používá plast, kov, elastická tkanina a jejich kombinace. Nosí se na noze nebo na jejích částech, k fixaci slouží pásky, suché zipy nebo jiné upevňovací prvky. Výrobek je poměrně lehký a neomezuje uživatele v pohybu. Lze jej snadno sundat pro provádění hygieny.

Většina typů ortéz na nohy je určena k nošení v obuvi. Jiné jsou buď vybaveny speciální podrážkou, nebo v nich nelze plnohodnotně chodit.

Chcete-li zjistit, která je pro vás nejlepší ortéza na kotník, měli byste se poradit s ortopedem nebo traumatologem. Lékař vás v případě potřeby vyšetří, sdělí vám, z čeho se vaše noha skládá, a předepíše vám další vyšetření. Teprve po stanovení přesné diagnózy lékař doporučí typ ortézy na nohu a kotník.. Mějte na paměti, že pouze lékař může říci, zda lze v konkrétním případě chodit se zlomeninou a jak správně nosit ortézu. Ve většině případů se však uživatel může bezpečně pohybovat.

Jak vybrat velikost hlezenní ortézy?

Jakmile znáte typ a požadovanou funkci, zbývá jen vybrat velikost ortézy. Na tom závisí účinnost a použitelnost. Zde je několik kroků, jak vybrat ortézu na kotník:

 1. Zjistěte požadovaný obvod kotníku. Jak ho změříte? Vezměte si krejčovský metr a omotejte jej kolem nejužší části kotníku.
 2. Určete délku chodidla. Změřte délku od paty ke špičce. Nebo se zaměřte na velikost bot.
 3. Podívejte se na tabulku velikostí. Každý výrobce nebo typ ortézy může mít individuální velikostní tabulku.
 4. Zkontrolujte přiléhavost ortézy. Pokud je to možné, ujistěte se, že výrobek dobře sedí na kotníku. Ortéza by měla poskytovat oporu a stabilitu kloubu, ale neměla by způsobovat nepohodlí nebo omezovat krevní oběh.

V online katalogu společnosti Ortek jsou k dispozici všechny typy a velikosti hlezenních ortéz. Na stránkách https://ortek.cz/ můžete si také vybrat masážní přístroje na nohy, které jsou účinné při léčbě a prevenci různých patologií pohybového aparátu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *