Na Štědrý den do dvanácti, o Vánocích zavřeno. Jak o svátcích (ne)otevírají supermarkety?

Na Štědrý den nakoupíte ve většině velkých obchodů jen do 12 hodin. Zákon o prodejní době z roku 2016  stanovuje, kdy mohou mít maloobchody nad 200 m2 otevřeno. Pokud se tedy chystáte 24. prosince shánět dárky na poslední chvíli, nebo dokoupit suroviny na štědrovečerní večeři, moc to od rána neodkládejte.

Na 1. svátek vánoční, na Boží hod, i na 2. svátek vánoční, na Štěpána, zákon stanovuje, že obchody jsou v zavřené celý den. Pokud byste přesto potřebovali nakoupit i během vánočních svátků, můžete zkusit štěstí v některé prodejně s plochou menší než 200 metrů čtverečních, na něž se zákon nevztahuje, tedy večerkách nebo na čerpacích stanicích. Ne však u těch obchodů, které se nacházejí v prostorách nákupního centra – veškeré obchody a prodejny umístěné v obchodních centrech musejí mít zavřeno nehledě na velikost prodejní plochy.

Mezi svátky, tedy od 27. do 30. prosince, by obchodní řetězce měly fungovat podle běžné provozní doby.
Nijak regulovaný není ani Silvestr, protože ten je v kalendáři normálním pracovním dnech, i když letos připadá na sobotu. Provozní dobu zkracují samotní prodejci.

Nový rok je státním svátkem (Den obnovy samostatného českého státu), ve který musí mít ze zákona obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřeno. Nakoupit tak můžete opět jen v některých menších prodejnách či večerkách.

A jen ještě pro úplnost informaci, v roce 2023 budou větší obchody uzavřené:

1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. květen – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu
25. prosinec – 1. svátek vánoční
26. prosinec – 2. svátek vánoční

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *