Jak jsou Češi spokojeni se svým bydlením? Lidem vadí hlavně malá kuchyně

Generaci Z nejčastěji nevyhovuje lokalita, mileniálům a lidem ve zralém a středním věku jsou jejich byty malé, seniory ruší okolní hluk.

Společnost Wirtuuu ve spolupráci s agenturou Rondo Data provedla průzkum na téma, jak bydlí Češi a co jednotlivým generacím nejméně vyhovuje. Z průzkumu, který proběhl ve všech krajích ČR, vyplynulo, že každá generace řeší v rámci svého bydlení jiné starosti. Překvapivě nejspokojenější jsou se svým domovem zástupci generace Z a senioři, nejvíce nespokojení jsou mileniálové, tj. lidé ve věku od 23 do 38 let.

Generaci Z trápí nejvíce lokalita

„Z průzkumu vyplynulo, že zástupci generace Z (lidé do 23 let) bydlí nejčastěji v rodinných domcích, kde jsou víceméně spokojeni. Jediné, s čím se většina z nich potýká, je nevyhovující lokalita (20 %), zhoršující se dopravní situace v okolí bydlení (17,5 %) a nemoderní či nepraktické vybavení (16 %). Často to samozřejmě souvisí s tím, že většina této generace ještě bydlí s rodiči,“ komentuje výsledky průzkumu Jiří Bonk z Wirtuuu.

Mileniálové nejčastěji řeší nedostatečnou velikost bytu

Generaci ve věku od 23 do 38 let nejčastěji trápí nevyhovující velikost bytu (22,6 %), dále pak zhoršující se dopravní situace v okolí bydlení (14,8 %), nemoderní a nepraktické vybavení bytu či domu (14 %) a nevyhovující lokalita (13 %).

Lidé zralého a středního věku řeší totéž, vadí jim i zhoršená doprava v okolí a hluční sousedé

Podobný žebříček nespokojenosti vyšel z průzkumu také u respondentů ve věku do 39 do 60 let. 21 % není spokojeno s velikostí bytu, 17,8 % se zhoršující se dopravní situací v okolí, 15 % pak vadí nemoderní a nepraktické vybavení. Na čtvrtém místě u této skupiny neskončila nespokojenost s lokalitou, ale hluční či nepříjemní sousedé (12 %).

Senioři se potýkají nejvíce s hlukem a rušností okolí

I generace v seniorském věku má své specifické problémy s bydlením. „Téměř 70 % seniorů žije v bytech. Nejvíce je trápí hluk v bezprostředním okolí domu nebo od sousedů (40 %). Třetina se pak potýká se zhoršující dopravní situací. Jinak jsou senioři se svými domovy spokojeni,“ uzavírá komentář k průzkumu Jiří Bonk.

Nejčastěji lidem vadí velikost domácnosti a malá kuchyň

Průzkum se také zaměřil na otázky spokojenosti s velikostí domácnosti. Celkově malý byt či dům nejvíce vadí mileniálům (20,8 %), následně generaci 39–60 let (14,7 %), generaci Z (13,3 %), nejméně pak seniorům (1,9 %). Respondentům ze všech kategorií pak nejvíce vadí malá kuchyň. S malou ložnicí má největší problém generace Z.

Průzkum na vzorku 1233 respondentů realizovala společnost Rondo Data, která se zaměřuje na průzkumy veřejného mínění a výzkumy trhu. (tz)

Ilustrační foto Aspen.pr

 

Jak je to s generacemi?

Generace Z – (také známá jako generace M) internetová generace, děti nového tisíciletí) je společný název pro skupinu lidí narozených od poloviny 90. let 20. století do současnosti. Dnes jim je tedy kolem 23 let

Mileniálové – lidé, kteří se narodili v letech 1980-1995 a jsou první generací vyrůstající ve světě online technologií).

Střední generace je ve věku 39 – 60 let

Senioři od  60 let výše

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *