Zdravý spánek, zdravé tělo

 Životní rytmus se v posledních desetiletích výrazně zrychlil, a to především na úkor času na spánek. Mnoho lidí zapomíná, že hlavním zdrojem energie pro produktivní práci je spánek. K úplnému zotavení je zapotřebí v průměru 8 hodin spánku. Během této doby se také zrychluje metabolismus a procesy obnovy buněk, proto se spánek v délce 7-9 hodin nazývá spánek krásy.

Délka spánku podle věku

Od 50. let minulého století dospěli vědci na základě výzkumu k závěru, že doba zdravého spánku závisí na věku člověka. Na základě těchto údajů byli všichni lidé rozděleni do věkových skupin a pro každou skupinu byla vypracována doporučení pro kvalitní spánek:

Věková skupina Doporučená délka spánku
Novorozenec 0-3 měsíce 14-17 hodin (Národní nadace pro spánek) Žádná doporučení (Americká akademie spánkové medicíny)
Miminko 4-12 měsíců 12-16 hodin denně (včetně denního spánku)
Batole 1-2 roky 11-14 hodin denně (včetně denního spánku)
Předškolák 3-5 let 10-13 hodin denně (včetně denního spánku)
Školák 6-12 let 9-12 hodin denně
Puberťák 13-18 let 8-10 hodin denně
Dospělý 18-60 let 7 a více hodin denně
  61-64 let 7-9 hodin
  65+ let 7-8 hodin

Jak můžete vidět, méně než 7 hodin se nedoporučuje nikomu spát. Ale stává se, že i když člověk spí dostatečný počet hodin, probudí se únavený. Aby tělo získalo potřebnou vitalitu a energie, je nezbytnou podmínkou kvalita spánku. Četné přerušení spánku a úzkost signalizují poruchu v těle nebo nevhodné podmínky.

Metropolitní styl

Spánek je dobrá věc, ale pro většinu lidí je důležité, jak si tento čas najít. Velkou chybou je snaha vměstnat 8 hodin spánku do noci, ale kvůli práci, letům a nočním směnám není možné si odpočinout.

Na základě mnoha experimentů vznikla kontroverzní metoda polyfázového spánku: zkrácení nočního spánku z 8 na 3-5 hodin a zvýšení počtu usnutí během 24 hodin. Tato technika je velmi individuální, ale každý, bez ohledu na věk nebo životní styl, si může vypěstovat návyk na kvalitní spánek.

Východisko existuje

Chcete-li zlepšit kvalitu svého spánku a odpočinku, musíte věnovat pozornost 6 základním aspektům:

  • Pravidelnost. Chodit spát každý den ve stejnou dobu může dát do pořádku vaše vnitřní programové centrum.
  • Teplota. Chladný a čerstvý vzduch zajišťuje klidný spánek, a proto by místnost měla být vždy vyvětraná.
  • Tma. V polotmě se postupně zpomalují mozkové procesy a nervový systém se zklidňuje, což pomáhá rychleji usnout.
  • Abstrahování. Pokud nemůžete usnout, je vhodné vstát z postele, pokusit se abstrahovat a vrátit se do postele, až budete mít pocit, že jste připraveni ulehnout ke spánku.
  • Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu ve velkém množství, zejména večer.
  • Relaxace. Dovolte si uvolnit se a odsunout stranou všechny problémy a starosti.

Nic vám nezabrání se dobře vyspat

Spánek a odpočinek znamenají útulnost a pohodlí, kde se tělo může plně uvolnit. Nesprávná poloha krku nebo hlavy může být vážnou překážkou odpočinku. Ztuhlé svaly, bolesti hlavy, osteochondróza, skřípnutí krční páteře to je jen několik položek na početném seznamu nemocí a problémů. Aby tomu zabránit, musíte při spánku zaujmout správnou polohu.

Ortopedické polštáře Ortek je zdravotní polštář na krční páteř a je navržen tak, aby zabránil nepohodlí, které nám brání ve správném odpočinku.

Za tímto účelem byl vyvinut ergonomický tvar, který odpovídá přirozené a maximálně pohodlné poloze těla. Taký byly vyvinuty speciální výplně, které nevyvolávají alergické reakce. Různé modely zdravotních polštářů umožňují vyhovět individuálním potřebám každého z vás.

Jak vybrat správný polštář?

Při výběru byste vždy měli zohlednit své vlastní preference, protože každý jsme jiný. Pečujte o své zdraví způsobem, který vám nejlépe vyhovuje!

Dobrou noc a krásné sny!

Zdroj: https://ortek.cz/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *