ITEPu 2017 bude vládnout baroko

Barokní kostýmy, tajemství barokních staveb nebo zajímavosti o tehdejším jídelníčku, to je jen zlomek nabídky barokní expozice, kterou připravil Plzeňský kraj při příležitosti veletrhu ITEP. Ten otevře své brány ve čtvrtek 21. září v 10:00 hodin.

Pravidelní návštěvníci už si zvykli, že koncem září v halách TJ Lokomotiva v Plzni na Slovanech najdou všechny informace o cestování a mnoho další zábavy, letos tomu nebude jinak. 13. ročník veletrhu cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP 2017 se zde uskuteční ve dnech 21. až 23. září 2017. Otevřeno bude denně od 10:00 do 18:00 hodin a v sobotu od 10:00 do 17:00 hodin.

„Velmi nás těší stále se zvyšující počet návštěvníků veletrhu, ale roste také počet vystavovatelů. Letos jich bude více než 140. Velkým tématem Plzeňského kraje je baroko a v této souvislosti bych ráda upozornila na expozici kraje, kde návštěvníci uvidí repliky barokních kostýmů, dozví se, jak vznikaly monumentální barokní stavby, jakou symboliku skrývají barokní dekorace, ale třeba také to, jakým způsobem se hraběnka Lažanská zasloužila o vybudovaní Manětína,“ láká návštěvníky náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová.

Hlavní výstavní hala bude opět nabitá tipy na cesty

Výstavní hala nabídne cestovatelům kompletní turistické informace, tipy na dovolenou, mapy a brožury od vystavovatelů z Česka i ze zahraničí, tradiční řemesla zaměřená na výrobu regionálních produktů, naučné prezentace. Jako každý rok v hlavní hale proběhne vyhlášení výsledkůsoutěže Prázdninová štafeta, kde je hlavní cenou zahraniční zájezd. S tématem baroka je spojena nejen hlavní expozice Plzeňského kraje, ale také soutěž o ceny s názvem „Karty hraběnky Lažanské“. O hudební doprovod se postarají Junior orchestr, ZUŠ Plasy, Body Band Plzeň, Švejk-band M. B. Karpíška a další.

Zábavu pro děti a dospělé najdete v interaktivní hale

Každý den je v interaktivní hale připravena zábava pro všechny věkové kategorie. Svoji zábavnou vědeckou expozicipřipravila Techmania Science Center a Hvězdárna Rokycany doveze nafukovací planetárium. Kulturní představení má připravené Muzeum loutek Plzeň, Hudební divadélko DINO a Divadlo Jitule a Dadule. Těšit se můžete na pohádky, tvořivé dílničky, minidiskotéky a soutěže nebo malování na obličej. Každoročně divácky úspěšné jsou ukázky činnosti Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Aby byla nabídka kompletní, tak nebudou chybět taneční a pohybová vystoupení, malování karikatur či dětská jóga. A kdyby někoho zajímalo, „Jak se točí peníze?“, tak interaktivní výstava pro děti s tímto názvem je přichystána v expozici DEPO. Destinační agentura Brdy Ekologického centra Orlov připravila pro letošní ITEP prezentaci Brdy od prvohor až po současnost. Expozice v sobě ukrývá nejen turistické a přírodní zajímavosti Brd, ale jsou připraveny soutěže pro děti a rodiny a „Možná přijde i Fabián“.

Vystavovatelé z Itálie dovezou kapelu

Na veletrh jako každý rok přijedou zahraniční vystavovatelé například z Polska, Chorvatska, Německa, Rakouska nebo Slovenska. Nově se představí Sverdlovský region a Jekatěrinburg, opět dorazí vystavovatelé z Itálie, kteří tentokrát dovezou kapelu z Trentina s názvem La VechiaMiraglia, která zahraje italskou hudbu sršící optimistickým nábojem a temperamentem. Z oblasti Trentino se představí také zástupci Etnografického muzea v San Michele all´ Adige.

Svoji nabídku představí i město Plzeň

Plzeňskou nabídku nejen pro turisty představí na stánku Visit Plzeň organizace Plzeň – TURISMUS. Návštěvníci zde budou moci získat aktuální informační matriály o Plzni i přehled akcí pro následující měsíce. Mimo jiné se dozvědí také podrobnosti k chystaným adventní prohlídkám a k programu letošních oslav vzniku republiky 28. října.

Na své si přijdou i soutěživé děti

Pro děti je připravena soutěž, při níž budou poznávat zábavnou formou turistické cíle a zasoutěží si tak o zajímavé ceny. Soutěžit bude možné v obou halách na celkem 8 stanovištích, kde budou děti plnit různé úkoly, např. se budou moci převlékat do dobových kostýmů, vyzkoušet si jaké bylo cestovat v nosítkách, skládat barokní puzzle a další.

Podpisy rozdají herci seriálu Policie Modrava

Dříve než budou mít televizní premiéru nové díly druhé řady seriálu Policie Modrava, poodhalí návštěvníkům ITEPu zákulisí natáčení jeho aktéři. Autogramy budou rozdávat herci Filip Tomsa – představitel hlavní role poručíka Kamila Sedláčka a Michal Holán – představitel poručíka Pavla Votavy. Do Křesla pro hosta usedne herec a také tanečník Zdeněk Piškula, známý moderátor Dalibor Gondík, bývalý hokejový obránce Jiří Hanzlík a Bohuslav Ebermann – legendy HC Škoda Plzeň

Šumava bude lákat na šelmy

Lákat na ojedinělá zákoutí Šumavy asi není nutné, ale neméně zajímavá je fauna této oblasti. Národní park Šumava svou prezentaci tentokrát zaměřil na „ROK ŠELEM“.  Díky tomu návštěvníci budou doslova šumavským šelmám na stopě. Klid venkova pak přiblíží Místní akční skupiny, které představí společný nový projekt Venkovský dům.

Místní speciality potěší chuťové pohárky

Speciality slovenské kuchyně doveze Salaš Zbojská, která nabídne halušky, oštiepok nebo kapustnicu. Pochutnat si bude možné ale také na slovenských klobáskách či sýrech. Sousedé z Bavorska nikdy nezklamou výtečnými bavorskými klobáskami a preclíky. Zapíjet se bude pivem z Plzeňského Prazdroje, ale také bavorským pivem z DampfbierbraueiZwiesel. Milovníci vína si také přijdou na své při ochutnávkách vín z Itálie, Rakouska a také z Moravy. Chybět nebudou jako každý rok tradiční regionální potraviny.

Pro zajímavost…

Značka Západočeské Baroko byla vybrána mezi finalisty v soutěži DestinaCZE mezi TOP destinace Česka v kategorii Baroko všemi smysly. Soutěží se od 18. září 2017 do 29. října 2017 o hodnotné ceny. http://www.ceskozemepribehu.cz/destinacze

Na veletrhu cestovního ruchu ITEP bude připravena nově vydaná cykloturistická a turistická mapa BRDY s nově vyznačenými trasami a atraktivními cíli v Plzeňském i Středočeském kraji.

Na úvodním snímku představuje veletrh náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *