Hvězdy hudební scény podpoří umění v ulicích

Startuje druhý ročník festivalu Praha Žije Hudbou, který proběhne od 8. do 10. června.S cílem představit veřejnosti krásu živého města a vyzdvihnout zejména kvalitu pouličního umění, se přední osobnosti české hudební scény vydají do ulic a oživí městský veřejný prostor.Vybírat drobné do klobouku tak budou mimo stovek amatérských umělců napříkladherec a zpěvák Tomáš Klus, písničkář Xavier Baumaxa, Emma Smetana či držitel ceny Grammy Ondřej Pivec. Na náměstí Jiřího z Poděbrad,Karlově náměstí, Jungmannově náměstí, na Klárově a v Kampusu Dejvice vyrostou v pátek a v sobotu pódia, kde se odehraje to nejzajímavější z festivalového programu. Na náměstí Václava Havla bude probíhat divadelní program a workshopy pro děti i dospělé. 

 

500 vystoupení na 50 místech Prahy oživí veřejný prostor

Na tři červnové dny se Praha promění v živou metropoli, podobnou Barceloně nebo Berlínu. V ulicích bude totiž od 8. do 10. června hrát na 50ti místech po celé Praze více než 200 umělců. Jediný červnový open-air v centru Prahy nabídne program plný,jak velkých jmen, tak i amatérských hudebníků.Celkem proběhne více než 500 koncertů a divadelních představení. Slavnostního zahájení celého festivalu, které proběhne ve čtvrtek 8. června v 19 hodin na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla), se ujme dvojice mladých atletů s odvážným provazochodeckým vystoupenímSlackshow. Následovat bude světová premiéra hry Zakázaná symfonie v režii Ivo Sedláčka, který si pokládá zásadní otázku: Chceme vůbec umění ve veřejném prostoru? Zakázaná symfonie nabídne rap battle doprovázený rozmanitým ruchem pražské ulice.Desítky pouličních umělců, orchestr, sbor a artisté společně vytvoří příběh, který veřejnosti představí dvě strany pohledu na busking i na současnou vyhlášku. Celý zahajovací večer zakončíod 20 hodin karnevalový Průvod za buskingv čele s uskupeními Amanitas či SenseofFire. Divadelníci, buskeři a diváci společně projdou centrem města z piazzetty přes Národní třídu, Můstek, Staroměstské náměstí, Mariánské náměstí a Mánesův most až na Kampu.

 

Hlavní festivalové dny – pátek a sobota

Páteční nabitý program na pěti hudebních pódiích a jedné divadelní scéně nabídne například vystoupení XavieraBaumaxy, který odehraje svůj koncert v pátek 9. června na Karlově náměstí od 15.30 hodin. V 17 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad zahraje Martin E. Kyšperský v rámci žánrového programu, který připravila platforma Full MoonForum hudebního časopisu Full Moon. Tomáš Klus vystoupí v 19 hodin na Kampusu Dejvice a ve 20:30 se na Jungmannově náměstí mohou festivaloví návštěvníci těšit na skupinuTheChancers. Doprovodný program nabídne (A)voidFloatingGallery, kde budou po celý pátek a sobotu hrát DJs přímo na palubě lodi.

Sobotní program zahrnuje například vystoupení kapelŠvihadlo, Abraxas, Longital, Smrtislav či I Love YouHoneyBunny, kteří zahrají se speciálním hostem – zpěvačkou Emmou Smetanou. Od 19ti hodin vystoupí na Klárově také slavný písničkář Vladimír Merta. Třídenní pouliční slavnost završí sobotníafterparty v pěti pražských klubech – Chapeau Rouge, JazzDock, Klubovna, Nákladové nádraží Žižkov aZázemí.

 

Slavní umělci na ulici

V centru města se kromě pódií objeví přes 40tzv. buskerpointů, kde budou probíhat koncerty přímo na ulici. Mimo to připravili organizátoři i několik větších pouličních vystoupení. Napříkladpřed obchodním domem Ouadrio na Národní třídě vyroste tzv. buskertent, kde mohou návštěvníci festivalu zažít velké hudební hvězdy v roli buskerů. V pátek 9. června od 14 hodin zde vystoupí mladý jazzman a varhaník Ondřej Pivec, který spolupracoval na desce GregoryhoPorteraTakeMe To TheAlley.Deskauspěla na letošním předávánícen Grammy v kategorii nejlepší jazzové vokální album. Poté od 16 hodin vystoupí se svou kytarou také písničkářTomáš Klus. V 18 hodin naváže jako překvapení tajný headliner festivalu, a celý program uzavře od 20 hodin romská hradecká kapela TerneČhave.

„To, že se do programu zapojují vedle amatérských umělců také profesionálové, nás jenom utvrzuje v tom, že naše myšlenka ulic plných umění je pozitivně přijímaná a má smysl za ni bojovat,“ říká ředitel festivalu Jan Gregar.Program však nebude pouze o hudbě. Pořadatelé připravili na náměstí Václava Havla(piazzetta Národního divadla)také samostatnou scénu pro divadelní program a workshopy pro děti i dospělé. Vystoupí například Bratři v tricku, Petr Nikl či WariotIdeal.

 

Snaha o změnu vyhlášky pokračuje

Petici, kterou loni podepsalo přes 3000 lidí, letos nahradí hlasování „A co si myslíte vy?“.Toorganizátoři připravili ve spolupráci s iniciativou Prezident 21. Veřejnost se může k tomu, jestli pouliční umění patří do Prahy, vyjádřit na odkazu prahazijehudbou.cz/vy.„Chceme dát Pražanům šanci říct svůj názor na současnou vyhlášku, pozitivními a negativními hlasy rozhodnout o konkrétních pasážích v ní. Výsledky tohoto malého průzkumu pražského veřejného mínění předáme primátorce, radním i všem zastupitelům. Je to vůbec první možnost, kdy se občané mohou k vyhlášce takto vyjádřit. Sám jsem zvědav, co si Pražané o pouličním umění ve městě myslí,“ dodává Jan Gregar.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *