Hlavní návštěvnická sezóna končí, ale památky Plzeňska se otevřou i během adventu

Hlavní návštěvnická sezóna na hradech a zámcích v Plzeňském kraji, které spravuje Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, se pomalu chýlí ke konci. Památky opět patřily k vyhledávaným turistickým cílům a centrům kulturního a společenského života. Některé lákají na zajímavé podzimní i adventní akce. Na všech bude během zimy probíhat úklid a příprava nové sezóny.

Během hlavní návštěvnické sezóny navštívilo do konce září 2015 památky v Plzeňském kraji ve správě Národního památkového ústavu 227 068 platících návštěvníků. „To je oproti loňskému roku mírný nárůst,“ konstatuje Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (NPÚ ÚPS ČB) a dodává, že „výnosy ze vstupného za stejné časové období činí 14,3 milionů korun.“ Hlavní sezóna končí v letošním roce výjimečně až v neděli 1. listopadu 2015, takže aktuální číslo návštěvnosti plzeňských památek k polovině října, které již překročilo hranici 232 557 návštěvníků, ještě naroste.“ V rámci působnosti Územní památkové správy v Českých Budějovicích, která pečuje o památky v krajích Jihočeském, Plzeňském a Vysočina, se zvýšila i souhrnná návštěvnost a dosáhla tak celkového počtu 1 378 226 osob.

Do konce října jsou památky v Plzeňském kraji otevřené pouze o víkendech a státním svátku 28. října. Stejně jako v loňském roce, budou mít i letos v tento den děti a návštěvníci mladší 18 let vstup na základní prohlídkové trasy všech památek spravovaných Národním památkovým ústavem zdarma. Během podzimních prázdnin 29. – 30. října 2015 se zájemcům otevřou mimořádně také klášter Plasy, zámek Manětín, hrad a zámek Horšovský Týn a hrady Švihov a Velhartice.

Turisticky nejvyhledávanější trojice památek obhájila i letos své pozice – hrady Rabí, Velhartice a Švihov. Ve srovnání s loňskem zaznamenala nejvyšší procentuální nárůst zřícenina hradu Přimda, na kterou v letošním roce přijelo oproti loňsku více organizovaných skupin turistů. S téměř dvacetiprocentním nárůstem návštěvnosti se mohou pochlubit i kláštery Kladruby a Plasy, které jednak slavily významná výročí a také byly zahrnuty do projektu 9 týdnů baroka.

Kromě návštěvníků placených prohlídkových tras využilo dalších přibližně šest desítek tisíc lidí široké nabídky kulturních a společenských aktivit, které téměř každodenně v hradních, zámeckých a klášterních areálech probíhaly. Za celou sezónu nabídly hrady, zámky a kláštery na Plzeňsku spravované Národním památkovým ústavem více než 250 různorodých kulturních akcí. Diváci měli možnost vidět 30 výstav, lákaly je večerní a speciální prohlídky, divadla, koncerty, šermířská či taneční vystoupení. Tradiční nabídku pořadů obohatila dvě velká letošní výročí – 900 let od založení kláštera Kladruby a 870 let od vzniku kláštera Plasy. Vybrané památky ve správě NPÚ se připojily k festivalu 9 týdnů baroka, který probíhal pod záštitou projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Památky patří stále mezi oblíbená místa pro konání svatebních obřadů, kterých se na nich letos uskutečnilo 219, což je oproti loňsku nepatrný nárůst.

Památky na Plzeňsku si s oblibou vybírají tuzemské i zahraniční filmové produkce, o čemž svědčí sedm filmových či dokumentárních titulů, jejichž části se letos natáčely na šesti památkách. Velký podíl představovala produkce České televize, která si zvolila hrad Švihov (pohádka Korunní princ a film o Karlu IV. Hlas pro římského krále), Horšovský Týn (Deník Dity P. 2) a klášter Plasy (Záhady Toma Wizarda a Sága rodu Strettiů). Také v letošním roce se do kladrubského kláštera vrátili filmaři, aby pokračovali na seriálu BBC The Musketeers, a američtí filmaři si naopak vybrali exteriéry hradu Rabí pro snímek Mountains and Stones.

V průběhu roku probíhají soustavné práce na obnově a prezentaci památek. V rámci stavebních oprav, obnov a údržby památkových objektů na území všech tří spravovaných krajů bude letos proinvestováno zhruba 143,1 milionů korun. Z toho 35,2 milionů je určeno pro Plzeňský kraj. Největší výdaje ve výši 17,8 milionů korun byly použity na první fázi celkové obnovy střešního pláště Jízdárny a vybudování požárních únikových cest na zámku Kozel. Do příštího roku bude také pokračovat obnova velké věže a přilehlých objektů na hradě Švihov, která si vyžádala finanční podporu v hodnotě 5,75 milionů korun. Dokončena byla první etapa revitalizace selského statku U Matoušů v Plzni-Bolevci, projektová dokumentace na opravu střech a krovů prelatury v kladrubském klášteře nebo revitalizace zámeckého parku v Červeném Poříčí a na Kozlu. Červenopoříčský zámek bude navíc do příští návštěvnické sezóny vstupovat s nově vybudovaným pokladním centrem. V Horšovském Týně se podařilo opravit střechu nad hradní ložnicí a loveckou halou a zdárně pokračovaly práce na statickém zajištění a opravě Hlásky v parku. Na hradě Rabí se provádělo statické zajištění IV. brány, v Plasích byly opraveny a modernizovány systémy EZS a CCTv a Velhartice získaly nové tepelné čerpadlo a byly opraveny izolace mostních konstrukcí.    (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *