Finále Plzeň se uskuteční od 11. do 16. dubna. Festival české tvorby je letos již podvaatřicáté

Finále Plzeň je jediný filmový festival v České republice, v  jehož hledáčku je česká filmová, televizní a internetová tvorba. Letošní 32. ročník se bude konat v  západočeské metropoli od  11.  do  16.  dubna. Jarní Plzeň v  těchto dnech opět ožije filmovými novinkami i několika archivními skvosty, které představí české herce v  zahraničních snímcích, doprovodným programem a zajímavými setkáními s  těmi, kteří za vznikem českého filmu stojí, tedy s  tvůrci a herci.

Souboj o  hlavní ocenění, Zlatého ledňáčka, budou svádět audiovizuální počiny v  5 soutěžních kategoriích. Osobitým průvodcem celým festivalem se stejně jako v  loňském roce stane sehraný, talentovaný herecký tandem Jan Cina a Petr Vančura.

Součástí programu Finále Plzeň 2019 budou kromě snímků uplynulého roku i premiéry a  předpremiéry nebo filmy natočené s českou koprodukcí. Pohled na to nejlepší, co se natočilo u  našich sousedů nabídne sekce ZOOM, nebude chybět ani platforma pro filmové profesionály a studenty filmových škol INDUSTRY DAYS. Nově na festivalu dostanou prostor mladé herecké hvězdy, které budou moci divákům představit filmy, které je v  uplynulém roce nejvíce zasáhly.

Hlavním festivalovým centrem bude tradičně Měšťanská beseda s promítacími sály i příjemnou odpočinkovou zónou a kavárnou. Festivalové dění zaplní i prostory DEPO2015, Anděl Music Bar, Café Regner či sady před Měšťanskou besedou.

„Pro řadu lidí je dnes čím dál tím důležitější podporovat české suroviny a výrobce, my podporujeme české filmy. Snažíme se divákům během jednoho týdne za příznivou cenu nabídnout co nejvíce zajímavých projektů, které za poslední dobu vznikly a stojí za povšimnutí,” vysvětluje ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. “V  tom zůstává naše role poradce a prostředníka, jak toho zhlédnout co nejvíce. Často se stává, že některé snímky proběhnou kiny tak rychle, že na ně diváci ani nestihnou zareagovat, nebo se jedná o televizní či internetové seriály, které se na velká plátna vůbec nedostanou. U nás si to mohou vynahradit,“ dodává ředitelka festivalu.
Soutěžní kategorie
Tvůrci mohli do 32. ročníku Finále Plzeň přihlašovat své počiny v  níže vypsaných kategoriích, z  nichž vzejde vždy jeden vítězný projekt, který získá Zlatého ledňáčka. Vítěze čeká skleněná soška stylizovaného ledňáčka, kterou vyrábějí čeští skláři z  Kolektiv Ateliers v  Novém Boru.

Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film

Nejlepší dokumentární film

Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „seriálová tvorba“

Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „film a minisérie“

Nejlepší studentský krátkometrážní film (tz)

Ilustrační foto Finále z roku 2018

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *