Finále Plzeň letos poosmadvacáté: Měšťanská beseda 26. dubna – 2. května. Zahajovacím filmem jsou Trnkovy Staré pověsti české

Filmový festival Finále Plzeň se v Měšťanské besedě bude konat od 26. dubna do 2. května 2015 již poosmadvacáté. I letošní ročník je zejména soutěžní přehlídkou celovečerních a dokumentárních filmů a televizní tvorby. Doprovodný program pak připraví pro návštěvníky řadu tradičních akcí – např. pocty filmovým tvůrcům, či sekci ZOOM, i některé novinky – např. návštěvu úspěšných bloggerů. Filmové projekce se kromě Měšťanské besedy budou konat i v Loosových interiérech a ZACH ́s Pubu, na své si přijdou milovníci animovaných filmů, undergroundové kultury i hudby. Lahůdkou bude i předpremiéra televizního filmu Uspávačka.

Zahájení 28. ročníku Filmového festivalu Finále Plzeň, který je jedním z hlavních programů
projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, proběhne tradičně v plzeňské Měšťanské besedě v neděli 26. dubna od 19:00 hod. Zahajovacím filmem se letos stane plně restaurovaná verze Trnkových Starých pověstí českých. Digitalizaci filmu z roku 1952 významně finančně podpořila společnost Plzeň 2015. Zahajovací ceremoniál bude moderovat Jakub Žáček.

Soutěže nových českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů se letos zúčastní 12 snímků, do soutěže dokumentárních filmů je nominováno 17 snímků. V kategorii televizní tvorby mají návštěvníci letos možnost zdarma zhlédnout 16 děl (9 snímků v sekci cyklická, seriálová, tvorba a 7 v sekci necyklická, filmová, tvorba). „O vítězi a držiteli Zlatého ledňáčka budou rozhodovat mezinárodní poroty, v jejichž čele usedne David Ondříček pro celovečerní snímky, Robert Kirchhoff pro dokumentární tvorbu a Libuše Šmuclerová pro televizní tvorbu. I letos udělí své ceny studentské poroty složené ze studentů Západočeské univerzity v Plzni,“ poodkrývá složení porot ředitel festivalu Ivan Jáchim.

Festival Finále Plzeň letos zažije i předpremiéry filmů – jednou z nich bude projekce českého televizního filmu Uspávačka režiséra Martina Dolenského, která se uskuteční v úterý 28. dubna od 20:30 hod. v Divadélku JoNáš.

Doprovodný program letošního ročníku uspokojí širokou poptávku nejen po filmové tvorbě
současnosti. Tradičně se festival zaměří na retrospektivní projekce a pocty filmovým osobnostem – např. prof. Jiřímu Svobodovi, o němž v rámci festivalu vzniká i kniha, dále Pavlu Juráčkovi či Štefanovi Uherovi.

Připomínka 70. výročí konce světové války proběhne v restaurovaných Loosových interiérech v Plzni pod názvem Stigmata holocaustu. Za přítomnosti osobností spjatých s tématem holocaustu a antisemitismu zde proběhnou besedy a promítání snímků s válečnou tématikou. Parterem tohoto programu je Plzeň 2015 a Plzeň – TURISMUS.

Festival v letošním roce přivítá i plzeňské tvůrce v sekci Plzeň sobě, kde se představí např. film o architektu Janu Soukupovi od režiséra J. Žáčka či snímek Ze srdce zvon od J. Loučíma.

Oblíbenou součástí doprovodného programu jsou autorská čtení. „Letošní festival představí
např. úspěšné autory blogů 1000 věcí, co mě serou nebo Kafe a cigárko. V  talkshow nazvané FIlmy NAšich LEt představí Tomáš Baldýnský Radima Špačka a Ondřeje Anděru,“ doplňuje k programu výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

O hudební program se postarají kapely, které vystoupí v rámci doprovodného programu
v ZACH ́s Pubu (např. Jiří Schmitzer, či Circus Ponorka).

Samostatným programem festivalu Finále Plzeň je sekce nazvaná Současný slovenský film,
kde budou promítány slovenské filmy, které nebyly dosud na festivalu uvedeny. „Jde např. o snímek 38 režiséra Daniela Dangla, Priamy prenos od Zuzany Piussi či Všetky moje děti Ladislava Kaboše,“ upřesňuje Ivan Jáchim.

Spolu s předprodejem vstupenek na festival Finále Plzeň (6. dubna 2015) bude zahájeno i divácké hlasování o nejlepší herecký výkon. Hlasování bude probíhat na Facebooku festivalu a vítěz získá Cenu Plzně 2015.

Slavnostní zakončení festivalu Finále Plzeň a udílení Zlatých ledňáčků proběhne 2. května
v prostorách Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Moderátorem večera bude opět Jakub Žáček, o hudební doprovod se postará kapela Marimba Live Drums, součástí
scény budou i letos díla studentů fakulty. Slavnostní ceremoniál bude opět přenášet ČT art.

Vstupenky na všechny projekce Filmového festivalu Finále Plzeň budou k zakoupení
v Informačním centru města Plzně na náměstí Republiky a v pokladně Měšťanské besedy v Plzni, Kopeckého sadech 13 od 6. dubna 2015.                       (tz)

Více informací na www.festivalfinale.cz a www.facebook.com/finaleplzen.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *