Dobře placená procházka s úctou a pokorou na Malé scéně DJKT

Photo by Martina Root

Soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla obohatí svůj repertoár o jedno z nejslavnějších a nejoriginálnějších děl proslulého Semaforu. Generacemi oblíbený muzikál s chytlavými hity v režii Dalibora Gondíka, který se v plzeňském divadle uvedl nastudováním veleúspěšné inscenace Donaha!, bude mít premiéru 16. února 2019 na Malé scéně DJKT. V hlavních rolích diváci uvidí oblíbené mladé členy muzikálového souboru Charlotte Pščolkovou, Pavla Režného, Pavla Klimendu a Martina Holce. Jako bohatá teta z Liverpoolu se představí hostující Daniela Šinkorová, která získala svou druhou Cenu Thálie za roli Sally Bowles právě v plzeňském nastudování muzikálu Kabaret.

Premiéra původní inscenace Dobře placené procházky autorů Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, jejichž díla jsou známá především pro nezaměnitelný styl, humor a hudbu, se uskutečnila v roce 1965 a dočkala se více než 60 repríz. O rok později vznikla slavná filmová podoba v režii Miloše Formana, který stál i za upravenou a rozšířenou verzí Dobře placené procházky v Národním divadle (2007).Naše plzeňská ,Procházkaʼ bude nazkoušená s úctou a pokorou k původní divadelní verzi. Máme kompletní notový materiál z té doby i původní text psaný na stroji. Vše nám citlivě zaranžoval Karel Cón, který má s touto muzikou velké zkušenosti. Senzační desetičlennou kapelu povede u klavíru Jakub Šafr nebo Pavel Kantořík a celé dílo budeme zpívat živě a bez pauzy, tedy tak, jak to bylo. Celá hra se odehrává pouze v koupelně přesně tak, jak si to pan Suchý tenkrát vysnil. Měl jsem tu možnost se s ním sejít a vzpomínat a vzpomínat. Dal jsem si také dohromady pár historek s Evou Pilarovou a doufám, že vše dopadne hezky a uctivě,“ přibližuje plzeňské nastudování muzikálu režisér Dalibor Gondík.

Důvody výběru tohoto titulu upřesňuje dramaturg muzikálového souboru Pavel Bár: „Rozhodli jsme se po čase opět vrátit k české klasice šedesátých let a našim divákům nabídnout další muzikálový klenot, zcela odlišný od našeho ostatního repertoáru. Dobře placená procházka je podle mého názoru jedním z vůbec nejlepších původních muzikálových děl v historii českého divadla. Její jedinečnost tkví v originálním humoru, poetických a přitom zábavných Suchého písňových textech a osobité Šlitrově hudbě, která sice na první poslech působí jednoduše, ale při tom je výtečně prokomponovaná a interpretačně nelehká.“

Muzikál vypráví příběh mladého rozvádějícího se páru Uliho a Vanilky, jimž je doručen telegram o úmrtí Vanilčiny bohaté tety z Liverpoolu, která v závěti odkázala budoucímu dítěti mladých manželů milión liber. Uli s Vanilkou se pod vidinou notného množství peněz snaží opět sblížit, vše ale začne narušovat až absurdní sled událostí v čele s dotěrným advokátem, naivním listonošem a především překvapivým příjezdem tety z Liverpoolu. Nejznámější skladbou díla se stala ústřední milostná píseň „Jsi nejkrásnější krajina, co znám“, která se prolíná dějem v různých verzích. Oblíbené a neméně populární jsou i další melodie – Vanilčino svádivé „Je dusno a těžko“, tetiččino „Kdesi nad kanálem“ či listonošovo „Nevyplacený blues“. „Mám k Semaforu velmi silný vztah. Od prvního ročníku konzervatoře jsem pod vedením prof. Jarolímové a hlavně korepetitora Přemysla Ruta přezpíval desítky ,šlitrovekʼ, a dokonce jsem maturoval písní ,Já přilepím si známku na čeloʼ, což beru trochu symbolicky… Na této hudbě jsem opravdu vyrostl, učil jsem se Šlitrovy harmonické postupy a zejména rytmy, které jsou originální a často nenapodobitelné,“ odpovídá na otázku, kdy se poprvé setkal se Semaforem, režisér Dalibor Gondík.

Mladý manželský pár ztvární Charlotte Pščolková a Pavel Režný. „Na roli Vanilky a obecně na celé dílo se velmi těším. Vanilka totiž není v porovnání s mými ostatními rolemi úplně kladná postava. Dobře placená procházka je jazzová opera a s tímto žánrem nemám zatím žádnou zkušenost, takže je to pro mě velmi zajímavý úkol. Jsem nadšená ze spolupráce s Daliborem. Známe se už dlouho, Dalibor byl můj pedagog herectví na konzervatoři. Je pro mě krásné, že se potkáváme znovu, ale tentokrát při práci na něčem ,opravdovémʼ,“ komentuje přípravy na muzikál Charlotte Pščolková. Její partner Pavel Režný s úsměvem dodává: „Jsem rád, že budeme mít na repertoáru další skvělou komedii a také na to, že se na jevišti konečně potkám se svou partnerkou Charlotte. Přestože hrajeme rozvádějící se pár.“ V roli naivního listonoše se objeví Pavel Klimenda, jako ziskuchtivý advokát se představí Martin Holec a z Liverpoolu dorazí bohatá tetička v podání hostující Daniely Šinkorové. „Já se vracím do Plzně moc ráda, protože mám na svá předešlá hostování velmi hezké vzpomínky. Když mě s nabídkou oslovil režisér Dalibor Gondík, okamžitě jsem souhlasila. Hudba v tomto díle je senzační a trochu kamarádí i s jazzem, a to se mi moc líbí. Také není úplně jednoduchá, a protože jsem něco takového na divadelních prknech ještě nedělala, beru to jako krásnou výzvu,“ přibližuje své účinkování v muzikálu Daniela Šinkorová. Sólisty doplňuje také šestičlenný sbor.

Martina Drbušková

Foto Martina Root

Dobře placená procházka

Jiří Suchý / Jiří Šlitr

Režie Dalibor Gondík

Hudební nastudování Jakub Šafr

Instrumentace Karel Cón

Kapelník Pavel Kantořík / Jakub Šafr

Dramaturgie Pavel Bár

Choreografie Ivana Hannichová

Scéna Dalibor Gondík

Kostýmy Veronika Hindle

Pěvecké nastudování Sára Bukovská

Sound design Matouš Pilný

Light design Jakub Sloup

Uli Pavel Režný

Vanilka Charlotte Pščolková

Advokát Martin Holec

Listonoš Pavel Klimenda

Teta z Liverpoolu Daniela Šinkorová

Hlas Tereza Topičová

Sbor Simona Lebedová, Hana Spinethová, Stanislava Topinková Fořtová, Lucie Zvoníková, Roman Krebs, Martin Šefl

Premiéra 16. února 2019 na Malé scéně DJKT

Nejbližší reprízy 20. února a 17. března 2019

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *