Vítěze Prázdninové štafety čeká rodinný výlet do zážitkového parku i komentované prohlídky zoo

Absolutními vítězi Prázdninové štafety 2021 jsou Anna Fránová, Lenka Fránová a Michal Baloun. Všichni tři navštívili všech 51 turistických cílů, které letošní putování po Plzeňském kraji s “ochutnávkami” míst v sousedních regionech, nabízelo. Všichni tři se tedy stanou kmotry některého z nových přírůstků v Zoologické a botanické zahradě města Plzně.

Na účastníky Prázdninové štafety čeká ještě dalších patnáct cen, které dnes dopoledne vylosovali v Advokátní kanceláři Petr Žižka v Sedláčkově ulici v Plzni. Do slosování byli zařazení všichni přihlášení, kteří z jednapadesáti turistických cílů navštívili alespoň patnáct, u nich se vyfotili a fotografii zaslali do soutěžního systému.

Seznam vylosovaných:

1. Simona Valešová
2. Šimon Chlapec
3. Valentýna Žežulová
4. Anna Fránová
5. Olívia Mach
6. Matěj Duchek
7. Vladimír Übermajer
8. Radka Balounová
9. Valentýna Bradová
10. Elen Klímová
11. Anna Honzíková
12. Eliška Kidalová
13. Tobiáš Bureš
14. Jasmin Snovická
15. Tomáš Hobel

 

Prázdninová štafeta po Plzeňském kraji se letos dostala do dospělosti. Uskutečnila se totiž už poosmnácté. Soutěžit mohli opět děti a mladí do 18 let, ale je to akce spíše pro celé rodiny.

Soutěž nabídla jednapadesát turistických cílů. Stejně jako v předcházejících sedmnácti letech jsou mezi nimi známé památky, víc je ale nových naučných stezek, rozhleden a zajímavých přírodních útvarů. Spousta rodin musí po pandemii šetřit více, než jindy, proto zařadili pořadatelé i letos do soutěže přes polovinu míst bez vstupného. Dokonce víc než v loňském létě. Obnoveným tipem na výlet z počátků Prázdninové štafety byl jediný český akvadukt přes železnici u Domažlic, znovu byly mezi výlety arboretum Sofronka, hrady a zámky v regionu či gloriet u Kouta na Šumavě. Několik cílů bylo opět v Brdech, které představují stále něco nového a neokoukaného. V Brdech nebo v jejich bezprostředním okolí měla soutěž pět soutěžních cílů. Ve Spáleném Poříčí bylo možné vystoupat na stále ještě zánovní rozhlednu Šťastná věž. Blízko Rokycan je další novodobá rozhledna Na Kotli. Krásné rozhledy nabídlo i okolí Padrťských rybníků. Znovu bylo mezi cíli zařazeno Muzeum Středních Brd ve Strašicích, které loni v rámci Prázdninové štafety navštívily stovky lidí. Letošní novinkou byla nová naučná stezka Jordán v dříve vojenské části největšího pohoří středních Čech. A o informace o vojenské činnosti tam nebyla nouze, neboť naučná stezka obkružuje kdysi cílovou plochou stejného jména. Jordán je zároveň „ochutnávkou“ Středočeského kraje v Prázdninové štafetě.

„Ochutnávek“ bylo pět, každá v jednom regionu sousedícím s naším krajem. Kromě Jordánu pořadatelé vybrali málo známé přírodní útvary Čertův náramek, Malý čertův náramek a Kadovský viklan. I ony leží na úpatí Brd a od sebe jsou vzdálené zhruba kilometr. První z nich je ještě v Plzeňském kraji, další dva už leží v katastru jihočeského Kadova. Karlovarsko zastupuje Botanická zahrada v Bečově nad Teplou, Ústecký kraj hodně netradiční Schillerova rozhledna z roku 1905 s blízkým Havraním kamenem v Kryrech. V Bavorsku je už tradičním cílem Historický park v Bärnau.

Pořadateli soutěže jsou Plzeňský kraj, spolek Dobroslav, Euronova a Zoo Plzeň. Partnery jsou mimo jiné Správa informačních technologií města Plzně, Nadace 700 let města Plzně a Středisko volného času Radovánek. Poprvé v historii Prázdninové štafety je partnerem také Národního památkový ústav a nově se do soutěži zapojila i plzeňská pobočka Paměti národa.

Hlavní cenou je tradičně rodinný zájezd od cestovní kanceláře BUSTOUR FOLTÝNOVÁ. Druhý v pořadí získává voucher na vyhlídkový let nad Plzeňskem od AEROKLUBU PLASY. Další hodnotné ceny věnuje do soutěže OPTIK STUDIO Josef Švarc, Liman sport Plzeň, Plzeňský kraj, Národní památkový ústav, VESA Velhartice, nakladatelství Starý most a další sponzoři. Pět šťastlivců vyhrává speciální komentované prohlídky plzeňské zoo.

Už nyní se připravuje 19. ročník Prázdninové štafety. V roce 2022 nabídne tři čtvrtiny nových a neokoukaných turistických cílů, takže už teď je na co se těšit.

Foto: Kateřina Robeová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *