Do mafiánského prostředí nás zavede koprodukční představení Divadla J. K. Tyla a Činoherního studia

V sobotu 2. března uvede plzeňská činohra na Malé scéně DJKT v koprodukci s ústeckým Činoherním studiem světovou premiéru hry Poslední kšeft. Tragikomedii inspirovanou skutečnými událostmi z mafiánského prostředí, jejímž autorem je ředitel Činoherního studia Jiří Antonín Trnka, režíruje Natália Deáková a představí se v ní herci z obou divadel – Klára Krejsová, Jan Holík, Jan Plouhar a Adam Ernest.

O vzájemné spolupráci mezi Divadlem J. K. Tyla a Činoherním studiem se uvažovalo delší dobu a na počátku stálo přání obohatit repertoár Malé scény DJKT. „Nechci na Malou scénu zvát představení různých agentur či soukromých divadel. Proto jsem přišel s návrhem uzavřít memorandum s Činoherním studiem v Ústí nad Labem. Nápad se setkal s pozitivní odezvou jak u šéfky činohry DJKT, tak u ředitele Činoherního studia. Na začátku stála výměnná představení, a nyní dokonce hru Poslední kšeft uvádíme jako koprodukční inscenaci. Mám z této spolupráce velikou radost. Vzájemně tím vyjadřujeme úctu jednoho divadla k druhému,“ objasňuje původ myšlenky ředitel DJKT Martin Otava.

Autor hry, herec, dramaturg a režisér, Jiří Antonín Trnka, který spolupracuje s divadly po celé České republice, např. s Divadlem Komedie v Praze, Národním divadlem Moravskoslezským v Ostravě, Západočeským divadlem v Chebu nebo Městským divadlem ve Zlíně, vytvořil přímo pro tuto spolupráci smyšlený příběh, jehož jednotlivé části vycházejí ze skutečných událostí. „Nechal jsem se inspirovat osudy a příběhy ze severních Čech, ze kterých jsem složil jeden fiktivní příběh, takovou komediální gangsterku, jenž je psaná hercům ‚přímo na tělo‘ “, přibližuje svou hru JiříAntonín Trnka.„Měli jsme jasně dané obsazení a dlouho jsme vybírali hru, která by byla vhodná pro tuto koprodukci a vyhovovala by dramaturgii jak našeho, tak ústeckého divadla. A protože jsme nic vhodného nenašli a chtěli jsme podtrhnout charaktery vybraných herců, přiklonili jsme se k původní tvorbě,“komentuje volbu hry režisérka Natália Deáková.

Hra Poslední kšeft je drsným mafiánským příběhem z českého prostředí, v němž se po letech potkávají bývalí známí. Ačkoli bývalí… I když byl jeden z nich ve vězení, ví o sobě mnohé a jejich životy se prolínají. Kdo nakonec bude mít navrch? Nedávný dealer drog, průšvihář Erny, který se vrací z vězení a chce se „polepšit“? Jeho snoubenka Lada, která se mezitím etablovala v nejstarším řemesle? Kdysi regionální politik, který se dnes vyšvihl na poslance? Nebo protidrogový policista, který chrání Ernyho snoubenku?  „Poslední kšeft je jakousi psychologickou gangsterkou z českého prostředí a najdeme v ní celou škálu emocí: vášeň, nenávist, lásku… ale také sex, násilí a drogy. Sociální skupině, ke které se příběh vztahuje, také odpovídá slovník jednotlivých postav,“ přibližuje hru dramaturg Vladimír Čepek a režisérka Natália Deáková k námětu hry dodává: „Samotné téma je sice drsné a temné, ale v našem nastudování se snažíme o jisté odlehčení. Na inscenaci mě nejvíc baví, že vychází z konkrétních událostí. Sice mě zaráží, že tohle všechno se opravdu děje, ale tyto tendence tady budou pořád. Ta hranice, která vás posune k nekalosti, je velmi tenká.“

Diváci se mohou těšit na působivou inscenaci umocněnou znamenitými hereckými výkony. Mladého Ernyho, sígra a průšviháře, který peníze získává výrobou drog, ztvární Adam Ernest, jako policista, člen protidrogového oddělení, vystoupí Jan Plouhar. Plzeňskou činohru v tomto koprodukčním představení zastupují Jan Holík, jako politik řečený Lukin, jenž po kariérním žebříčku stoupá stále výš a výš, a Klára Krejsová jako Ernyho snoubenka Lada. „Vzhledem k tomu, že jsem byla dříve v Ústí nad Labem v angažmá, na zkoušení jsem se moc těšila a hostování v Činoheráku beru jako odměnu. To, že je hra inspirovaná skutečností, je na ní to nejzajímavější, ale zároveň také nejsmutnější,“ doplňuje Klára Krejsová.

Martina Drbušková

Foto DJKT

 

Poslední kšeft

Jiří Antonín Trnka

 

Režie                  Natália Deáková

Dramaturgie        Jiří Antonín Trnka,Vladimír Čepek

Scéna                 Lukáš Kuchinka

Kostýmy             Jana Smetanová

 

Erny                    Adam Ernest

Lada                   Klára Krejsová

Lukin                   Jan Holík

Petr                    Jan Plouhar

Klaus                  Jiří Antonín Trnka / Vladimír Čepek

 

Premiéra 2. března 2019 na Malé scéně DJKT

Premiéra 9. března 2019 v Činoherním studiu města Ústí nad Labem

Nejbližší reprízy 6. března a 4. a 30. dubna 2019 na Malé scéně DJKT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *