Bioodpad z rokycanských bytovek nemusí končit na směsných skládkách. Pomohou hnědé popelnice

Bioodpad z bytových domů v Rokycanech už nemusí končit na skládkách. Radnice tam nově nabízí obyvatelům hnědé nádoby na bioodpad. Provedený rozbor obsahu popelářských vozů ukázal, že i odpad svezený z bytových domů obsahuje značné množství biologického odpadu. Aktuálně (k 31. květnu 2023) má město Rokycany 931 kusů hnědých nádob u rodinných domů a prvních pět kusů u bytových domů. Za loňský rok se svezlo od rodinných domů 339,35 tun bioodpadu. Celkově za Rokycany se svezlo vloni 1274,013 tun bioodpadu (sběrné dvory, velkokapacitní kontejnery, zvony na bioodpad, jarní a podzimní svozy).

„Město Rokycany nabídlo na podzim 2021 obyvatelům rodinných domů hnědé popelnice na biologický odpad ze zahrad i z domácností. Zájem o ně předčil očekávání, nádoby se velmi osvědčily. Také občané bydlící v bytových domech by měli dle našich informací zájem třídit biologický odpad. Překvapilo nás, jak velké množství ho v domácnosti vzniká při vaření nebo pěstování rostlin. Chtěli bychom proto hnědé popelnice na bioodpad nabídnout i bytovým domům. To má však jeden zásadní problém: znečištění jinými odpady. Proto jsme v rámci města vyzkoušeli prvních pět uzamykatelných hnědých nádob na bioodpad,“ vysvětlil Tomáš Lavička z Odboru rozvoje města Městského úřadu Rokycany, který má ve své gesci odpadové hospodářství, a dodal: „Naším společným cílem je co nejvíce snížit produkci směsného komunálního odpadu, který zatím končí bez užitku na skládce a jehož odstranění skládkováním je pro město stále dražší.“

Chcete se také zapojit? Kontaktuje Odbor rozvoje města Městského úřadu Rokycany Tomáše Lavičku – telefonicky na 777 520 971 nebo e-mailem: tomas.lavicka@rokycany.cz. „V případě zájmu obyvatel bytových domů, objednáme přistavení 240 litrové nádoby na bioodpad, zájemcům o třídění předáme klíče od nádoby a mohou začít třídit,“ uvedl Tomáš Lavička.
Bioodpad v hnědé popelnici nesmí být znehodnocený odpadem, který není biologicky rozložitelný. Typicky zcela nevhodné jsou plastové či mikrotenové sáčky.

Co z odpadu z domácností patří do hnědých nádob na bioodpad?
• Kuchyňské zbytky rostlinného původu (slupky a části ovoce a zeleniny)
• Zbytky jídel rostlinného původu (vařené brambory, rýže apod.)
• Zbytky pečiva a obilovin
• Skořápky od vajec a ořechů
• Sedliny kávy a čaje (vč. čajových sáčků a kávových filtrů)
• Řezané květiny (bez drátků a stuh)
• Pokojové květiny (včetně hlíny), plevel, bylinky
• Podestýlka z přírodních materiálů (seno) od domácích mazlíčků

Zdroj: Město Rokycany

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *