Divadlo bratří Formanů přiváží do Plzně kouzelný svět pohádek Tisíce a jedné noci

Jako součást Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 se na přelomu února a března divákům Divadla Alfa otevře pohádkový svět, vytvořený česko-francouzským týmem pod vedením výtvarníka a divadelníka Matěje Formana.

„Výtvarná inscenace Aladin vznikala mezi lety 2013 a 2014 v divadle Théâtre du Jeu de Paume v Aix-en-Provence ve Francii k příležitosti, kdy se město Marseille stalo Evropským hlavním městem kultury. Toto propojení bylo impulsem i pro nás, abychom přivezli toto rodinné představení, které se může pochlubit originálními loutkami, kulisami i vlastní hudbou, i do Plzně,“ vysvětluje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Aladin diváky zavede do světa Orientu a do světa příběhů, kde pomocí stínoher, loutek, výtvarných dekorací, hlasu vypravěče a hudby ožijí karavany velbloudů, velkolepé paláce i nedozírná poušť.

Představení plné loutek, exotických rekvizit, melodií a obrazů potěší diváky všech věkových kategorií. Prostřednictvím vypravěče a proměnlivé scény se představí fascinující a stále inspirující svět příběhů Tisíce a jedné noci.

„Podobně jako vznik samotného souboru příběhů ‚Tisíce a jedné noci‘ je i představení ‚Aladin‘ neustále v pohybu. Už jeho vznik byl sám o sobě velkým a silným dobrodružstvím, když se v Aix-en-Provence před dvěma lety setkalo české loutkářství s francouzským divadelním světem. Od té doby malý Aladin hodně zažil a jistě i dospěl. To české loutkářství se na jeho vývoji hodně podepsalo, ale ještě má trochu francouzskej přízvuk. Do Plzně jede tedy zlepšit češtinu a utužit charakter. A na to se těším, jak se v něm probudí ten českej kluk a jak si povede v prostředí evropského hlavního města kultury,“ říká režisér Matěj Forman.

Při vzniku představení spolupracoval na scénografii, kostýmech, maskách i loutkách tým Divadla bratří Formanů v čele s Andreou a Josefem Sodomkovými. Hudbu zkomponoval český skladatel Daniel Wunsch. Animace pro tuto inscenaci vytvořila Anna Krtičková.

Soubor tvoří česko-italský tým tanečníků, herců a loutkářů –  Anna Duchaňová, Eleonora Spezi, Tereza Hradílková, Jakub Hradílek, Jan Bárta a Miroslav Kochánek. Divadlo Alfa jej uvede celkem devětkrát v odpoledních i večerních hodinách. Některá představení jsou již z většiny obsazena, vstupenky je možné zakoupit v předprodeji na portále Plzeňská vstupenka nebo osobně v Meeting pointu na náměstí Republiky.

Další uvedení se pak odehraje v rámci speciálního mezinárodního ročníku festivalu Skupova Plzeň v září.

Mirka Reifová

Foto Irena Vodáková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *