Divadelního léto připravuje detektivní komedii Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor zlý pes!

V režii Petra Svojtky se začíná připravovat už osmá inscenace festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem, který pravidelně oživuje dění v centru města. Kulisou pro hru Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor zlý pes! se tentokrát stane Proluka v Křižíkových sadech. Anglická detektivní klasika s Sherlockem Holmesem se tu odehraje na přelomu června a července, od 28. 6. do 9. 7. Po sedm dalších večerů pak diváci v Proluce zhlédnou reprízy velmi úspěšné loňské komedie Lhář s Romanem Zachem v titulní roli.

Ve spolupráci s Tancem Praha chystá Divadelní léto do Proluky i dvě mimořádně zajímavá taneční a pohybová představení – One step before the fall a NOs. Festival pořádá PaNaMo, z.s., spolupořadatelem je Statutární město Plzeň a koproducentem Divadlo Alfa.

Autory dramatizace Psa baskervillského A. C. Doyla jsou Jiří Janků a Petr Svojtka, který se také ujal režie. Stejný titul už realizovali s Divadelním sdružením CD 2002 Praha v roce 2002.

„Už od samého začátku, kdy jsem začal uvažovat o tom, že bychom přivedli na Divadelní léto hostujícího režiséra, chtěl jsem Petra Svojtku! Byl spoluzakladatelem kultovního divadla CD 94, které jsem jako student DAMU doslova hltal, a pak mě dvakrát režíroval v Plzni. Byly to dvě bezvadné komedie – Příběhy obyčejného šílenství a Poručík z Inishmoru. Na jevišti nás nešetřil – ani náhodou – házel po nás PET lahve! Ale stejně byl vždycky oblíbený a výsledek stál za to. Věřím, že bude stát i tentokrát, a já se zase rád svěřím do jeho rukou jako herec,“ říká umělecký ředitel Divadelního léta, režisér a herec Vilém Dubnička.

Obsazení jednotlivých rolí se v současné době řeší. Stejně jako v předchozích letech se v originální inscenaci pod širým nebem sejdou herci z plzeňských profesionálních souborů, ke kterým se připojí nejméně jeden herec či herečka zvučného jména z pražských divadel.

Premiéra Psa baskervillského se uskuteční v neděli 28. června inscenaci pak do 9. července čeká celkem 10 repríz.

Od 12. do 18. 7. se v Proluce odehraje sedm představení komedie Carla Goldoniho Lhář, která měla v loňském roce premiéru na scéně na náměstí Republiky.

Součástí festivalu bude už druhým rokem Taneční léto pod plzeňským nebem ve spolupráci s Tancem Praha. Nejprve se v Proluce 17. a 18. 6. představí pozoruhodný multižánrový projekt tanečnice Lenky Vacovské a zpěvačky Lenky Dusilové One step before the fall.

23. 7. se rovněž v Proluce odehraje premiéra tanečně pohybového představení NOs v režii Viléma Dubničky a choreografky Adély Laštovkové Stodolové, po níž budou následovat dvě reprízy 24. a 25. 7. Inscenace pro 6 herců a tanečníků propojí pod otevřeným nebem klasickou činohru a tanec.

Vstupenky na jednotlivá představení se začnou prodávat 1. 4. na portálu Plzeňská vstupenka. Do té doby mají přednostně možnost výběru vstupenek všichni, kdo si zakoupili vánoční dárkový voucher. „Zájem o dárkové vouchery nás velmi potěšil. Prodalo se jich celkem 212 a já bych našim divákům ráda poděkovala za důvěru – koupili si je, aniž by tušili, jaký titul budeme letos uvádět,“ říká ředitelka Divadelního léta pod plzeňským nebem Marcela Mašínová.

Daniela Vítová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *