Desítky tisíc lidí mávaly v Plzni Konvoji svobody. Podívejte se na fotografie

Přehlídku 280 kusů vojenské techniky a přelet současných armádních i historických letounů sledovaly v neděli 7. května v Plzni desítky tisíc lidí, kteří se shromáždili po celé trase Konvoje svobody. Ten byl jedním z vrcholů 34. ročníku Slavností svobody. Byl přenášen prostřednictví sociálních sítí a webu Slavností svobody, a tak ho mohli sledovat žijící veteráni v USA a Belgii.

Konvoj svobody / Convoy of Liberty vyjel v neděli 7. května v 11 hodin ze Sukovy ulice na Borech. V čele s tankem M4 Sherman se vydal na déle než hodinu trvající cestu po Klatovské třídě, kterou oblehly davy lidí s americkými, českými i belgickými vlaječkami. Konvoj svobody je možné realizovat i díky spolupráci města Plzně – pořadatele Slavností svobody – s kluby vojenské historické techniky, jako například jsou KVH 16. obrněná divize Military Car Club Plzeň, KVH Tommy and Yankee, Klub 3. armády a další. V koloně projelo na 280 vojenských historických vozidel a ukázek techniky. V několika džípech jeli rodinní členové amerických a belgických veteránů a v rukou drželi fotografie svých předků, kteří Plzeň osvobodili a bývali od roku 1990 častými hosty Slavností svobody.

Konvoj byl letos obohacen o nevšední vzdušnou přehlídku – Armáda České republiky byla zastoupena dvěma letouny JAS 39 Grippen, dvěma letouny L-159 Alca a dvoumotorovým vojenským transportním letounem Casa C-295M. Dále se představily letouny vzdušných sil armády Spojených států amerických, a to Boeing KC-135 Stratotanker a stíhací letadla F-22. Letouny doprovodily také historické stroje Classic Trainers z letiště v Líních.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *