Deset divadelních let pod plzeňským nebem na výstavě ve Smetanových sadech

Vernisáž v pondělí 29. května v 17 hodin ve Smetanových sadech slavnostně zahájí výstavu Deset divadelních let, kterou ke svým letošním 10. narozeninám připravil festival Divadelní léto pod plzeňským nebem ve spolupráci s městem Plzeň. Na vernisáži zahraje kapela z inscenace Lhář, která měla premiéru v roce 2014.

 Výstava bude k vidění stylově pod otevřeným nebem, na pěší zóně U Branky. Na panelech ve Smetanových sadech se představí zajímavosti ze všech deseti ročníků, na fotografiích nebudou chybět herecké hvězdy Viktor Limr, Roman Zach, Pavel Batěk, Kamil Halbich nebo Kristýna Leichtová, duchovní otec festivalu Jan Přeučil, ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová, umělecký šéf a režisér Vilém Dubnička či tvůrčí tým.

Výstava představí i to, co divák běžně nevidí – zákulisí Divadelního léta, zajímavé momenty a také třeba rozmary počasí. Od roku 2008 festival uvedl hry Don Juan, Revizor, Král jelenem, Marná lásky snaha, V nouzi poznáš přítele, Tři mušketýři, Lhář, Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! a Don Quijote. Na letošní červenec chystá komedii Davida Drábka Akvabely. Unikátní inscenace, ušité na míru historickému centru města, už se odehrály v Proluce, na náměstí Republiky, na prostranství u fontány před Západočeským muzeem, za hotelem Courtyard by Marriott, U Zvonu a také na zahradě Měšťanské besedy.

Výstava nám dala jedinečnou možnost vrátit se na chvíli v čase a připomenou si, kolik zajímavých příběhů, životních osudů a vtipných historek se během těch deseti let odehrálo. Všechno se to do naší výstavy ani nevejde. Je to skoro až na knížku. No, třeba někdy …,“ říká k výstavě její spoluautor Vilém Dubnička, režisér a umělecký ředitel Divadelního léta.

„Město Plzeň od samého počátku festival Divadelní léto podporuje. Jsme rádi, že Divadelní léto se stalo již tradiční součástí prázdninového kulturního kalendáře, i proto jsme jeho pořadatelům nabídli možnost uspořádat tuto retrospektivní výstavu,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa, který výstavu zahájí.

Výstava je volně přístupná a potrvá ve Smetanových sadech do 30. června 2017.

 

  1. Divadelní léto pod plzeňským nebem

Plzeň je jediným městem v republice, pro které každý rok vzniká profesionální divadelní inscenace zasazená do kulis centra. Hraje se vždy v červnu a červenci a návštěvnost se ustálila na 8 000 diváků. Letos se v divadelní arénu promění stejně jako vloni prostranství U Zvonu. Premiérovou inscenací budou Akvabely (1. – 15. 7.), připraveny jsou i reprízy loňského Dona Quijota (18. – 22. 7.) a předloňské inscenace Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! (25. – 27. 7.), chybět nebude ani doprovodný program. Vstupenky na festival se prodávají prostřednictvím www.goout.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *