Cyklopůjčovny budou letos v 75 vlakových stanicích. Otevírají v pondělí 15. června

V  pondělí 15. června zahájí České dráhy provoz cyklopůjčoven ČD Bike. V  letošní turistické sezóně bude tato oblíbená služba fungovat v  celkem 75  stanicích ve všech krajích České republiky. Novinkou bude letos zavedení jednotného ceníku pro všechny půjčovny, možnost vypůjčení elektrokol ve  stanici Pardubice hl.n. a dovybavení elektrokol v  pobočkách v Ústeckém a  Karlovarském kraji. Nově se také otevřou plnohodnotné půjčovny kol ve  stanicích Svitavy a Choceň, kde byla doposud možná výpůjčka pouze na  základě předchozí objednávky. Většina poboček bude otevřena až do  31.  října, šest půjčoven má celoroční provoz a zůstanou tak otevřené i  po  tomto datu.

Půjčovny kol Českých drah se původně měly otevřít 28. března, v  souvislosti s  opatřeními proti šíření epidemie COVID-19 byl ale start letošní sezóny odložen. „Protože už většina opatření proti šíření epidemie skončila a mezi zákazníky registrujeme zájem o zapůjčení kol, rozhodli jsme se všechny naše půjčovny ve stanicích otevřít od pondělí 15.  června. Je to sice o dva a půl měsíce později než obvykle, ale věříme, že zájemci si tuto lákavou nabídku na aktivní trávení volného času nenechají ujít,“ říká Jana Rotreklová, manažerka projektu ČD Bike, a  dodává: „Velký důraz budeme věnovat hygienickým opatřením. Všechna kola proto po každé výpůjčce důkladně vydezinfikujeme a samozřejmě očistíme i přilby a další vybavení.“

Stejně jako v  předchozích letech budou i letos fungovat půjčovny ČD Bike ve všech krajích ČR. Otevřené budou v celkem 75  stanicích, z toho 61 půjčoven bude možné využít bez nutnosti rezervace a dalších 14 jen po  předchozí objednávce. Mezi plnohodnotné pobočky, ve kterých si budou zájemci moci vypůjčit kola i  bez  objednávky předem, budou nově patřit také stanice Choceň a Svitavy v  Pardubickém kraji.
Půjčovny kol Českých drah jsou vybavené kvalitními koly s předpisovou výbavou a  pravidelným servisem. Kromě trekingových kol si zájemci můžou ve 21 stanicích vypůjčit také elektrokola a  v  19 půjčovnách koloběžky. Při  zapůjčení kola je nezbytné podepsat nájemní smlouvu, předložit osobní doklad (občanský, řidičský průkaz nebo cestovní pas), zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Vypůjčená kola je v  řadě regionů možné vrátit i  v  jiných cyklopůjčovnách ČD, než si je zákazníci vypůjčí. Výhodou je také možnost kola zdarma přepravit po  vyjmenovaných tratích a nebo je bezplatně uschovat ve vybraných úschovnách ČD.

Novinkou letošní sezóny bude zavedení jednotného ceníku pro všechny půjčovny kol ČD Bike. Například zákazníci s platnou jízdenkou ČD nebo In Kartou zaplatí za jízdní kolo denní půjčovné 180 Kč, půldenní výpůjčka je vyjde na 150 Kč a za jednodenní zapůjčení elektrokola zaplatí půjčovné 300 Kč. Cestující, kteří sbírají body ve věrnostním programu ČD Body, si můžou i letos za 50 bodů vyzvednout voucher na  bezplatné zapůjčení kola na jeden den.

Kolo v  půjčovnách ČD Bike si loni vypůjčilo celkem 10 625 zákazníků, tj. o 112 více než v  roce 2018. Nejvíce zákazníků přitom využilo pobočky v Jihočeském kraji (2 441 výpůjček), v Praze a Středočeském kraji (1  899 výpůjček), Jihomoravském kraji (1 200) a Olomouckém kraji (996). Nejvyužívanější loni byly půjčovny ve  stanicích Praha-Smíchov (969 výpůjček), Břeclav (809), Třeboň (602), Olomouc hl.n. (575), Třeboň lázně (519) a Karlovy Vary dol. n. (493). Elektrokola se nejvíce půjčovala v  Třeboni (v obou třeboňských stanicích si je vypůjčilo celkem 143 zákazníků), na karlovarském dolním nádraží (76) a  v  Jindřichově Hradci (67).

 

Seznam půjčoven kol ČD Bike v roce 2020

půjčovny kol ve stanicích *)

půjčovny kol

počet výpůjček v kraji v roce 2019

vybavené

elektrokoly

vybavené koloběžkami

s celoročním provozem

Praha a Středočeský kraj
Praha-Smíchov, Beroun, Lysá nad Labem, Mělník, Neratovice, Nymburk hl.n., Poděbrady

Praha-Smíchov

Praha-Smíchov, Nymburk hl.n.

Praha-Smíchov

1 899 (z toho Praha 969)

Jihočeský kraj
České Budějovice, České Velenice, Jindřichův Hradec, Lipno n. Vlt., Písek, Tábor, Třeboň, Třeboň lázně, Veselí n. Luž., Vyšší Brod klášter (1. 6. – 30. 9. 2020)

Jindřichův Hradec, Třeboň,

Třeboň lázně, České Budějovice

České Budějovice

Č. Budějovice

2 441

Jihomoravský kraj
Břeclav

Břeclav

Břeclav

1 200

Karlovarský kraj
Aš, Františkovy Lázně, Cheb, Karlovy Vary, Karlovy Vary dol.n., Mariánské Lázně, Sokolov

Cheb, K. Vary dol.n., Mar. Lázně, Frant. Lázně

Cheb, K. Vary, K. Vary dol.n., Mar. Lázně, Frant. Lázně, Sokolov

980

Královéhradecký kraj
Adršpach (1. 5. – 31. 8. 2020), Náchod, Trutnov hl.n., Týniště n. O., Červený Kostelec, Častolovice, Česká Skalice

Týniště n. O., Častolovice

341

Kraj Vysočina
Nové Město na Moravě, Světlá n. S., Telč, Žďár n. S., Havlíčkův Brod, Jihlava

Telč

377

Liberecký kraj
Česká Lípa střelnice, Doksy, Mimoň

318

Moravskoslezský kraj
Frýdek-Místek, Ostrava hl.n.

Ostrava hl.n.

Ostrava hl.n.

128

Olomoucký kraj
Olomouc hl.n., Hranice na Mor., Přerov, Zábřeh na Mor., Šumperk

Olomouc hl.n., Přerov

Olomouc hl.n.

Olomouc hl.n.

996

Pardubický kraj
Pardubice hl.n., Česká Třebová, Chrudim, Choceň, Svitavy, Brandýs n. O., Hlinsko v Č., Lanškroun, Mor. Třebová, Polička, Přelouč, Slatiňany, Ústí n. O. město, Žďárec u Skutče

Pardubice hl.n.

Pardubice hl.n.

Pardubice hl.n.

448

Plzeňský kraj
Plzeň hl.n., Domažlice, Klatovy, Tachov

Domažlice, Plzeň hl.n., Klatovy

Klatovy

380

Ústecký kraj
Ústí n. L. hl.n., Děčín, Litoměřice město, Lovosice, Rumburk

Ústí n. L. hl.n., Děčín hl.n.

Ústí n. L. hl.n.

431

Zlínský kraj
Kroměříž, Otrokovice, Staré Město u Uh. Hr., Valašské Meziříčí

Otrokovice, Kroměříž

Otrokovice, Kroměříž

Otrokovice

686

*) Tučně jsou vyznačené plnohodnotné půjčovny, ve světle modře označených pobočkách je možné zapůjčit si kola jen po předchozí objednávce.

Ceník služeb v půjčovnách ČD Bike v roce 2020

služba

základní nájemné

zlevněné nájemné *)

půldenní výpůjčka kola / koloběžky (do 6 hodin)

180 Kč

150 Kč

celodenní výpůjčka kola / koloběžky

220 Kč

180 Kč

celodenní výpůjčka elektrokola

350 Kč

300 Kč

celodenní výpůjčka dětského kola

120 Kč

100 Kč

zapůjčení dětské cyklosedačky / den

50 Kč

50 Kč

zapůjčení vozíku za kolo / den

100 Kč

100 Kč

zapůjčení přilby pro dospělé /den

25 Kč

zapůjčení dětské přilby

zdarma

*) Zlevněné nájemné platí pro držitele In Karty nebo po předložení platné jízdenky ČD.

Při výpůjčce na dva a více dnů je účtován násobek ceny celodenního nájemného. Při vypůjčení elektrokola na dva a více dnů je v ceně zapůjčení nabíječky na kolo.

Vratná kauce při zapůjčení kol a koloběžek z půjčoven ČD Bike

v roce 2020

1 kolo nebo koloběžka

1 000 Kč

2 až 5 kol nebo koloběžek

2 000 Kč

1 elektrokolo

2 500 Kč

Zdroj: ČD

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *