Nový úsek dálkové cyklotrasy do Brd a na Zvíkov otevřeli ve Starém Plzenci

Přes kilometr nové cyklostezky, která je součástí dálkové cyklotrasy č. 31 vedoucí ze Štruncových sadů do Blatné a na Zvíkovské Podhradí – s odbočkou do Brd, byla otevřena ve Starém Plzenci.

Dálková trasa vede z centrálního rozcestníku v Plzni ve Štruncových sadech vede přes Koterov směrem na Starý Plzenec – Šťáhlavy – Nezvěstice – Žákavá – Blovice – Ždírec – Nepomuk – Lnáře – Blatná – Zvíkovské Podhradí. Nový úsek ve Starém Plzenci byl vybudován o celkové délce bezmála 1100 metrů, šířce 2,5 metrů a vede tamními loukami.

Nově vybudovaný úsek mezi Starým Plzencem a Sedlcem (ul. Podhradní – ul. Za Dvorem) byl podpořen z dotace Plzeňského kraje. Poprvé to bylo v roce 2021 v rámci dotačního programu určeného podpoře výstavby cyklostezek částkou 3,7 mil. Kč, díky níž byly vybudovány spodní vrstvy konstrukce komunikace. V letošním dotačním programu získal projekt dotaci 3,4 mil. Kč. Další finanční příspěvek Plzeňského kraje ve výši 1,25 mil. Kč přispěl k tomu, aby byl do spodních vrstev komunikace vložen datový kabel propojující Starý Plzenec a Sedlec.
Cyklostezka slouží nejen cyklistům, ale také inline bruslařům, kteří ve Starém Plzenci využívali pouze úsek mezi Starým Plzencem a Koterovem. Nyní se možnosti cyklistů, inline bruslařů a kolečkových lyžařů rozšiřují i směrem na Sedlec. Zde je pro návštěvníky za sedleckou hasičárnou k dispozici nově vybudované multifunkční hřiště a dětské hřiště s odpočinkovým koutkem. A kdo chce pokračovat do Šťáhlav může již nyní od sedlecké hasičárny vystoupat nad sedleckými rybníky směrem na Podmišky a odtud sešupem až do Šťáhlav. Schválená je i etapa trasy, která povede z Kozinovy ulice pod most a následnou smyčkou na most, tak aby cyklisté nemuseli překonávat Husovu ulici.
Další navazující etapa od ulice Za Dvorem přes lávky k benzinové čerpací stanici a následně nad tratí se projektuje.

Cyklotrasa dále v úseku Plzeň – Žákavá slouží jako cyklistické propojení Plzeň – Brdy (Brdská magistrála), která je od Žákavé značena jako cyklotrasa č. 315 a vede přes Spálené Poříčí – Borovno- Hořice do CHKO Brdy. Odsud pokračuje okolo Padrťských rybníků přes Lovecký zámeček Tři Trubky, kde se v současné době buduje Dům přírody Brd. Tam se dá také odbočit směrem na obec Strašice a napojit se na dálkovou cyklotrasu č. 3, kterou se dostanete zpět do Plzně.

Brdská magistrála dále pokračuje přes dopadové Plochy Jordán a Tok do obce Jince, kde se napojuje do dálkové cyklotrasy č. 302 do Prahy. „V letošním roce jsme se zaměřili ještě na další páteřní cyklostezku, která vede od Prahy a prochází Plzeňským krajem na Domažlicko. Bude se dělat několik úseků této cyklostezky. Velmi se těším, že se tím cyklisté vymístí ze silnic I. tříd na trasy pro ně určené,“ dodal náměstek Pavel Čížek. Doplnil, že kraj pracuje také na propojení Horažďovicka s Otavskou cyklostezkou z jižních Čech. Každým rokem dává Plzeňský kraj do výstavby cyklostezek cca 40 milionů korun a využívá také dalších zdrojů tak, aby byla vybudována celá páteřní síť.

Zdroj: Plzeňský kraj a Fb Starý Plzenec

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. 22.9.2022

    […] zdroj: Plzeňský kraj, město Starý Plzenec, Český pohled […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *