Vachatova rozhledna u Kdyně je perfektním tipem na výlet. Zve i Karel Janda, vlastně Vachata…

Zajímavým tipem na výlet je Vachatova rozhledna u Nové Vsi nedaleko Kdyně. Najdeme ji poměrně lehce, je na vyvýšené části u silnice kousek nad obcí. Postavil je před lety tamní obyvatel Karel Janda, kterému neřeknou jinak než Vachata, protože žije v chalupě po Vachatovi. A tak i vznikla Vachatova rozhledna.

“Začalo to tím, že jsem tady koupil ten les a byla tu ošklivá skládka. To všechno jsem uklidil, odvozil, něco spálil a pak jsem to tu osázel a říkal jsem si, jak je odtud krásně vidět dolů k Šumavě a že by to byl ještě krásnější pohled, pokud byl výš. A tak jsem začal stavět takovou malou věžičku,” vysvětluje devětasedmdesátiletý Karel Janda.

Dnešní rozhledna má jen 22 schůdků a šest metrů, ale na pěkný výhled to opravdu stačí, je vidět na Šumavu, na Velký i Malý Ostrý, Javor nebo i na Hogenbogen, kde býval vysílač Svobodné Evropy s americkou věží.

U rozhledny je také odpočinkový altán a rozcestník s ručně psanými tabulkami. “Ty jsou původní, někdy z let 1934 až 1935. Už byly ve špatném stavu, tak jsem je renovoval, ale jinak jsou skutečně původní,” ukazuje na tabulky pan Janda.

Na rozhledně se můžete na chvilku posadit a kochat se výhledem. Dokonce tam najdete schránku, ve které je návštěvní kniha a razítko. “To už je třetí, dvě mi ukradli, tak jsem tohle už dal na řetízek. Moc mě mrzí, jací lidé jsou, jak si ničeho neváží, neumí nic ocenit,” je smutný strůjce rozhledny.

Proto buďme ohleduplní, nekažme díla druhých a odnášejme si pouze odpadky.

Text i foto Martina Sihelská

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *