FN čeká modernizace výtahů. V obou areálech jich je přesně 111. Ale nejen to

Nejvýznamnější investicí Fakultní nemocnice Plzeň v loňském roce bylo otevření nové Psychiatrické kliniky za bezmála 500 milionů korun. I přesto, že byl provoz nemocnice ještě částečně zatížen vlivem pandemií i vysokými cenami energií, dařilo se jí být finančně stabilní, investovat do nových projektů a zachovat vysoký standard péče pro pacienty i jistotu pro své zaměstnance.

Nejen nová Psychiatrické klinika, ale i na dalších pracovištích nemocnice  zajistila nové investice. „Na Kardiologickou a Kardiochirurgickou kliniku jsme pořídili čtyři nové echokardiografy za 20 milionů korun. Na Onkologické a radioterapeutické klinice jsme obnovili deset let starou technologii za zhruba 50 milionů korun a za 58 milionů korun jsme vybavili novými přístroji operační sály. Tzv. O´ rameno naviguje lékaře při neurochirurgické operaci páteře a dokáže snímkovat přímo na sále během zákroku. Zároveň dva speciální mikroskopy slouží neurochirurgům při náročných operacích mozku,“ přiblížil ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Obnovy se dočkalo také vybavení na radioterapii, kde bylo investováno 200 milionů korun – 138 milionů ze státního rozpočtu a zbytek z prostředků FN Plzeň. Největší položkou byl nákup lineárního urychlovače. Dalším moderním přístrojovým vybavením je nová biplanární angiolinka pro intervenční výkony s 3D a CT zobrazením, pomáhá například i při vyšetřování silně obézních pacientů s ascitem v oblasti břicha (zvýšené množství volné tekutiny v dutině břišní), čemuž odpovídají technické parametry.

Plánovaný obrat pro rok 2023 je schválený ve výši 10,5 mld. korun, což je o 0,5 miliardy více než v roce předchozím. Zhruba polovina výdajů je určena pro osobní náklady a další velkou část rozpočtu představují, jako každý rok, náklady na léčivé přípravky (téměř čtvrtina) a na spotřební zdravotnický materiál (téměř desetina).

„V roce 2023 plánujeme investice cca ve výši 1,4 miliardy. Z vlastních zdrojů budeme investovat 750 milionů a dalších 650 milionů korun jsou připravené z dotačních titulů. Jednou z nejzásadnějších investic je již započatá rekonstrukce metabolické JIP na I. interní klinice ve výši 120 milionů korun. Technologie a moderní vybavení jsou v dnešní době nezbytné, proto do 12 operačních sálů chystáme nákup nových operačních stolů, chceme obnovit endoskopické vybavení, přístrojové vybavení laboratoří a připravujeme poměrně zásadní vylepšení technologického pozadí ekonomického informačního systému,“ vysvětluje ekonomický náměstek Viktor Wendler.

Nemalé výdaje čekají nemocnici také v rámci celkového provozu. Velkou rekonstrukcí projdou výtahy, a to zhruba za 15 milionů korun. V obou areálech nemocnice je jich celkem 111, a protože nové se budou vyrábět na míru s postupnou realizací výměny technologie výtahů, oprava jednoho výtahu může trvat až 5 měsíců. První přijdou na řadu výtahy, které slouží pro přepravu pacientů na operační sály na Lochotíně, nebo výtahy v očkovacím centru na Borech. Chystá se také výměna asi osmdesáti požárních dveří nebo pokračování opravy vnější hradby kolem areálu bývalé vojenské nemocnice.

„Některé projekty jsme zahájili už minulý rok, například kompletní rekonstrukce Transfuzního oddělení, včetně obnovy vybavení, přišla téměř na 20 milionů korun. Dárců si velmi vážíme a děláme maximum pro to, aby se v rámci své dobročinnosti cítili opravdu komfortně. Další nabídkou pro naše návštěvníky je např. vybudování nového parkoviště pro 39 aut před Onkologickou a radioterapeutickou klinikou na Lochotíně,“ doplňuje ředitel Václav Šimánek

Fakultní nemocnice Plzeň v roce 2022 provedla 1 032 262 ambulantních vyšetření, 59 210 hospitalizací a 3 081 porodů. Pracuje zde 5 188 zaměstnanců, průměrná měsíční mzda lékaře v roce 2022 byla 112 153 Kč, u všeobecných sester 63 411 Kč.

Zdroj: FN Plzeň

Úvodní snímek je z neurochirurgické operace, druhý představuje systém pro intraoperativní 3D zobrazení páteře pomocí RTG C-ramena, na třetím je operační mikroskop s 3D zobrazením umožňující použití při složitých onkoneurochirurgických mikro-operacích, na čtvrtém je plánek nových parkovacích míst v areálu FN Lochotín – prostor před onkologickou klinikou

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *