Čerstvý držitel třetí Grammy Bill Laurance ze Snarky Puppy poprvé v Česku

Osmý ročník mezinárodního festivalu Mladí Ladí Jazz nabídne na svých letošních prvních koncertech i dvě české premiéry progresivních umělců, kteří představí trendy současné světové jazzové scény. Tím nejočekávanějšímhudebníkem letošního jara je fenomenální pianista a čerstvý držiteljiž třetí cenyGrammy, Bill Laurance z jazzového kolektivuSnarkyPuppy. Vystoupí v sobotu 8. dubna v MeetFactory. Druhou premiérou a zároveň zahajovacím večerem festivalu,bude o týden dřívekoncertvycházející japonské hvězdy BigYuki, který proběhne 2. dubna v Paláci Akropolis. Zvýhodněné studentské vstupné začíná již na 111 Kč.

Nadějný japonský pianista BigYuki zahájí v neděli 2. dubnav Paláci Akropolisjiž osmý ročník mezinárodního festivalu Mladí Ladí Jazz.V české premiéře nabídne Yuki Hirano alias BigYuki svou energickou směs jazzu, hiphopu, soulu, rocku a klasické hudby.  Tato vycházející hvězda se začíná zásadním způsobem prosazovat na světové jazzové scéně. Díky jeho experimentálnímu přístupu a originálnímu zvuku se mu již podařilo spolupracovat s takovými hvězdami black music, jakými jsou například hiphopový producent Talib Kweli, jazzový saxofonista Marcus Strickland, rapper Q-Tip, či zpěvák Bilal. Na jeho debutovém albu Greek Fire (2015) můžete slyšet také bubeníka Justina Tysona, spolupracujícího například s Robertem Glasperem či Esperanzou Spalding. Jako předkapela na pražském koncertě BigYukiho vystoupí Bert &Friends.

Největším lákadlem letošního festivalového programu je bezpochyby vystoupení anglického klavíristy BillaLaurance, zakládajícího člena oceňovaného brooklynského jazzového kolektivu Snarky Puppy.Trojnásobný držitel prestižní ceny Grammy zavítáv sobotu 8. dubna do pražské Meet Factory. Laurance získal svou poslední Grammy za studiovou desku CulchaVulcha (2016), jedenácté album kapely Snarky Puppy.Tento „Jazz Maestro“, jak Laurance nazývá deník The Guardian, zvítězil v kategorii “průlomový počin” udílené radiovou stanicí JazzFM a letos byl nominován jako nejlepší jazzový umělec na cenu MOBO. V Čechách vystoupí se svým sólovým projektem úplně poprvé. Doprovodné kapele mimo Laurance samotného dominují dvě výrazná jména – basista Chris Hyson  a bubeník Joshua Blackmore. Jako klavírista, skladatel, aranžér a producent spolupracoval Laurance v minulosti například s Bobbym McFerrinem, trip-hopovým triem Morcheeba, saxofonistou Chrisem Potterem, či kytaristou Lionelem Louekem. Na své poslední desce Aftersun (2016) s ním spolupracovali i spoluhráči ze Snarky Puppy, basový kytarista Michael League a bubeník Robert „Sput“ Searight. Bill Laurance ve své ničím neomezené kreativitě razí cross-žánrovou jazzovou tvorbu, která si vypůjčuje z elektronické hudby, funku nebo klasických klavírních aranžmá.

Jako předkapela Billa Laurance vystoupí Zabelov Group, hudební duo Běloruského akordeonisty Romana Zabelova a českého bubeníka Jana Šikla. Jejich cinematická hudba žánrově balancuje na pomezí ambientu, soudobého jazzu, minimalismu, groovu a lámaných beatů. Kromě koncertní tvorby doprovází Zabelov Group i scénické projekty, či ve spolupráci s Orchestrem Berg zkoumají přesahy soudobé vážné hudby. V přehledu hudebních kritiků za rok 2014 byli označeni za jeden z objevů alternativní scény, o čemž mohli české publikum už několikrát přesvědčovat jako předkapela skotských HiddenOrchestra.

 

Program festivalu Mladí Ladí Jazz 2017:

2.4.2017 – BigYuki (USA) – Palác Akropolis, Praha

6.4.2017 – OranEtkin trio (USA/IL) – Jazz Dock, Praha

8.4.2017 – Bill Laurance (UK) – MeetFactory, Praha

13.4.2017 – Finále soutěže Jazz Fruit + Mn’JAM experiment (NL) – Jazz Dock, Praha

19.4.2017 – David Helbock Trio (AT) – Jazz Dock, Praha

21.4.2017 – Panzerballett (DE) – MeetFactory, Praha

26.4.2017 – Max Vandervost (BE) – Jazz Dock, Praha

28.4.2017 – Miloopa (PL) – Palác Akropolis, Praha

30.4.2017 – Mezinárodní den jazzu s Českým rozhlasem: Miroslav Vitouš, Rozhlasový BigBand – Palác Akropolis, Praha

 

Regionální koncerty festivalu Mladí Ladí Jazz 2017:

1.4.2017 – BigYuki (USA) – Jazz Tibet Club, Olomouc

3.4.2017 – OranEtkin (IL) – Kabinet Múz, Brno

20.4.2017 – David Helbock Trio (AT) – Jazz Tibet Club, Olomouc

21.4.2017 – David Helbock Trio (AT) – Budova ČRo České Budějovice

28.4.2017 – Max Vandervorst (BE) – Zámek Děčín

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *