Celníka Rousseaua v paláci Kinských vidělo už 36 tisíc lidí
První tuzemská výstava Henriho Rousseaua skončí již za měsíc 15. ledna. Do paláce Kinských Národní galerie v Praze přilákala již na 36 tisíc návštěvníků. Vedle Celníka končí v lednu i výstavy Americké grafiky, Jiřího Kovandy a další projekty současného umění další ve Veletržním paláci.
Výstava Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj představuje bohatou škálu Rousseauovy tvorby vedle děl dalších velikánů, jako jsou Pablo Picasso, Frida Kahlo, Georges Seurat nebo Max Ernst. Z českých výtvarníků tvorba tzv. nedělního malíře ovlivnila třeba Emila Fillu, Toyen, Josefa Čapka či Kamila Lhotáka. Do Prahy se výstava přesunula z pařížského Musée d’Orsay.
Průměrná denní návštěvnost výstavy dosahuje kolem dvojnásobku návštěvnosti nejúspěšnějších loňských výstav a po výstavě Císař Karel IV. 1316–2016 bude jednoznačně druhou nejnavštěvovanější výstavou Národní galerie letošního roku.
Už jen měsíc mají k dispozici také zájemci o aktuální výstavy ve Veletržním paláci. V polovině ledna tam skončí hostující přehlídka amerického grafického umění Americká grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu, která představuje jak staré grafické listy, tak slavná jména, jakou jsou Pollock, Warhol nebo Lichtenstein. Ke svému závěru se chýlí také dvě výstavy současného umění – retrospektiva představující kolaborativní aspekty v tvorbě Jiřího Kovandy – Třetí mysl. Jiří Kovanda a (Ne)možnost spolupráce – a výstava Against Nature: Mladá česká umělecká scéna, která v kurátorském výběru Edith Jeřábkové a Chrise Sharpa představuje dosud neobjevené talenty nejmladší umělecké generace.