Zdražili vám ceny energií? Podívejte se, kde jinde ušetřit

Ondřej Hudec

Vlna zdražování, která se žene Českem, zatím nepolevuje. Nejvíce se rostoucí ceny dotkly energií, které se především v závěru minulého roku zvýšily rekordním tempem. Pokud vás zajímá, jak ušetřit vaší peněžence, když za energie platíte astronomické částky, tento text je právě pro vás.

Vypínejte spotřebiče ze zásuvky

Spousta spotřebičů, které vlastníte, vám může zbytečně spotřebovávat energii, i když je zrovna nevyužíváte. Cena elektřiny přitom podobně jako další energie výrazně stoupla. Mezi velké žrouty elektřiny se řadí televize nebo počítače. Pokud je vypnete, nebo dáte do úsporného režimu, tak pořád odebírají elektřinu. Takzvaný pohotovostní režim vás stojí i několik tisíc korun za rok. Řešení spočívá ve vypnutí síťovým vypínačem nebo vypojením ze zásuvky. Na poslední možnost však pozor- u některých spotřebičů to není možné protože pak nebudou správně fungovat nebo nebudou aktualizovat potřebná data.

Přestaňte zbytečně přetápět

České domácnosti jsou známé tím, že často zbytečně přetápí svá obydlí na maximální teplotu. Vysoká teplota v domácnosti přitom není zdravá ani ekonomická. A to i když máte děti. Regulace domovní teploty je snazší, pokud vlastníte radiátory s termostatickými hlavicemi. Užitečný je též pokojový termostat, který reguluje teplotu. Pokud nic z toho nemáte, musíte si regulovat teplotu sami podle aktuální situace.

Úspory ze snížení vytápění jsou opravdu velké. Pokud například snížíte teplotu v místnosti o pouhý jeden stupeň Celsia, ročně ušetříte zhruba 6 % energie. Už z tohoto vyplývá, že v případě snahy o úspory by vytápění mělo být pro vás prioritou. Teplotu v jednotlivých místnostech zároveň přizpůsobte jejich využívání. Pokud se v některých z nich zdržujete málo, nastavte v nich teplotu nižší.

V obývacím pokoji se doporučuje teplota maximálně 22 stupňů Celsia, v ložnici o dva stupně méně a třeba na chodbě stačí 17 stupňů. Naopak v koupelně můžete lehce přitopit.

Odmrazujte si pravidelně ledničku

Námraza v lednici je jev, který se objevuje často a především u starších přístrojů. Vrstva námrazy se přitom významnou měrou podílí na spotřebě elektřiny. Snažte se proto čas od času lednici vyklidit a vypnout a námrazu odstranit. Ušetří vám to peníze

Místo vany sprcha

Přestože pořádná lázeň ve vaně patří k oblíbeným kratochvílím a formě relaxace, časté „vanění“ vám zvýší spotřebu vody i energii potřebnou na její ohřev. Při koupání ve vaně totiž spotřebujete až čtyřikrát více vody než při sprchování

Nekupujte zbytečně a spotřebujte zbytky

Spousta lidí během nákupu potravin nakoupí zbytečně moc věcí a následně je nestihne spotřebovat. Před každým nákupem si utvořte seznam a nakupujte opravdu jen to, co potřebujete a zároveň víte že stihnete zpracovat. Týká se to především zeleniny ale i masných výrobků, které se rychle kazí. Zároveň zbytečně nevyhazujte jídlo. Ačkoliv má potravina prošlou trvanlivost, často je ještě zdravotně nezávadná. Nejlépe to zjistíte čichem a strukturou jídla. Pokud jsou na něm jakékoliv známky plísně nebo jiného znehodnocení, patří nemilosrdně do koše. Zároveň i ze zbytků se dá vařit chutně a přitom efektivně. Na internetu existuje spousta návodů, jak na to.

Využívejte hromadnou dopravu místo auta

Nahoru letí nejen ceny energií, ale i pohonných hmot. Pokud často jezdíte autem a máte možnost stejnou cestu urazit hromadnou dopravou a nebo na kole, zvažte tyto alternativy. Nejenže ušetříte měsíčně několik tisíc za pohonné hmoty, ale zároveň uděláte i něco pro ekologii. V případě jízdy na kole pak výrazně pomůžete svojí fyzické kondici.

 

Výše jsme ukázali pár tipů, jak v současné nelehké době ušetřit. To lze však udělat i u samotných dodavatelů energií. Pokud vás zajímá srovnání cen elektřiny nebo plynu, využijte službu online srovnávačů.

I

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *