Budování Environmentálního centra v Železné Rudě je u konce. Expozice se budou nadále rozvíjet

Slavnostní den v Environmentálním centru završil roční úsilí spojené s budováním centra a jeho provozem. V bývalé škole vzniklo důstojné zázemí pro všechny, kteří mají rádi Šumavu a zejména Železnorudsko.

Kdo nyní přijede do Železné Rudy, najde na jedné adrese v budově bývalé školy v ulici 1. máje 12, nejen Informační a turistické centrum, ale i Environmentální centrum. Jeho součástí jsou expozice Čápa černého, Jelena lesního, Bobra evropského, Geologie a geomorfologie Šumavy, Bylin a hub a také Šumavských lesů. Návštěvníci se zde mohou seznámit s Šumavou prostřednictvím fotografií, vycpanin a filmů. Součástí prostor je i menší 3D kino, přednášková a výstavní síň.

 K velkým lákadlům centra patří expozice Historie lyžování, na jejímž vzniku má zásadní podíl propagátor Šumavy Emil Kintzl. Její součástí se brzy stanou unikátní exponáty, jako jsou lyže sovětských vojáků používané za komunistického režimu k ostraze jaderných hlavic v Brdech. Ty se Emilu Kintzlovi podařilo získat z Atommuzea v Míšově. „Součástí centra je také expozice o historii horské služby na Železnorudsku, jediná svého druhu u nás,“ uvádí starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

Slavnostním říjnovým setkáním všech, kteří se zasloužili o vznik Environmentálního centra s místními občany, bavorskými sousedy a zástupci partnerských měst Železné Rudy, ale úpravy prostor neskončily. Environmentální centrum se bude nadále vyvíjet, město chce expozice průběžně doplňovat tak, aby přinášely stále nové poznatky a informace ze Šumavy.

„V současné době už probíhají přípravy expozice věnované našemu významnému rodákovi, odborníkovi na lesnictví a myslivost profesoru Juliu Miloši Komárkovi. Dále zde chceme připomenout historii budování tunelu pod Špičákem,“ sděluje starosta. Záměrem města je do budoucna spolupracovat na programu a rozvoji centra s Národním parkem Šumava.

Proměna více než 100 let staré třípodlažní budovy na Návštěvnické centrum Šumavy odstartovala v říjnu 2015. Zahájení prací předcházelo rozhodování, zda objekt zbourat nebo provést nákladnou rekonstrukci. „Konečné rozhodnutí města bylo zachránit budovu staré školy v nezměněné historické podobě. Proto jsme se rozhodli vytvořit zde návštěvnické centrum,“ připomíná Michal Šnebergr. Stavební úpravy skončily na jaře letošního roku, v dubnu se do nových prostor přestěhovalo infocentrum, které do té doby sídlilo na radnici.

Náklady na rekonstrukci objektu a vybavení prostor přesáhly 45 milionů korun, z toho zhruba 41 milionů korun poskytl Státní fond životního prostředí a dalších 4,6 milionu korun město Železná Ruda.

Autorem foto je ICT Železná Ruda

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *