Bimba se vrací do Plzně. V Galerii Jiřího Trnky se od 7. prosince do 19. ledna

V Galerii Jiřího Trnky se od 7. prosince do 19. ledna uskuteční výstava „Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného“. Plzeňský rodák Bohumil Konečný přezdívaný Bimba, (19. dubna 1918 – 14. ledna 1990) je výjimečný a znovu objevovaný malíř a ilustrátor 2.  poloviny 20. století. Jeho ilustrace doprovázejí mimo jiné knihy Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, je také autorem řady reklamních plakátů. Kariéru Bohumila Konečného zásadně poznamenala aféra s  komiksovou hrdinkou Amazonou – Octobrianou. Výstava je součástí celoročního projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můj připomíná po  celý rok sté výročí vzniku republiky. Při organizaci projektu Plzeň 2018 spojily své síly město Plzeň a Plzeňský kraj.

Výstava v  Plzni bude zahrnovat výběr toho nejlepšího z  tvorby Bohumila Konečného – budou zde k  vidění originály jeho dětských a studentských kreseb, ilustrace a obálky pro  prvorepublikové časopisy Rozruch, Mladý hlasatel, poválečný časopis Vpřed, originály z  knih Otakara Batličky a Jaroslava Foglara (včetně Přístavu volá, který vznikl v  Plzni). Výstava představí v  Plzni poprvé i originální obálky Konečného z  Humoristických listů, originály plakátů pro firmu Baťa či poválečný export, poprvé budou v  Plzni vystaveny erotické Intimní obrazy.

V dubnu 2018 uplynulo od narození Bohumila Konečného 100 let. Výstava v  Plzni je jednou ze čtyř vzpomínkových výstav, které na tento rok připravil Jan Hosnedl a Středoškolský klub v  místech úzce spjatých s  Konečného životem. „Už proběhly výstavy v Mariánské Týnici na  severním Plzeňsku, v Praze ve Villa Pellé, po plzeňské výstavě bude následovat od května do července 2019 výstava na zámku ve Zlíně,“ vypočítává kurátor výstavy Jan Hosnedl, který v  rámci projektu napsal také knihu Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného. Vydání se dočkal i slavný komiks autorské dvojice Jaroslav Přibík – Bohumil Konečný Zuzanka a její svět.

Celý projekt BOHUMIL KONEČNÝ-BIMBA, 1918-2018 finančně podpořilo statutární město Plzeň, Plzeňský kraj a řada dalších subjektů. Záštitu nad výstavou převzali hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, primátor města Plzně Martin Baxa a člen zastupitelstva města Plzně Petr Náhlík.
„Ilustrace Bohumila Konečného plné napětí a dobrodružství se mnohým nesmazatelně vryly do  paměti už v  dětství. Setkání s  jeho světem je pro mě mimořádný zážitek a jsem velmi rád, že Plzeň na svého výjimečného rodáka nezapomíná,“ říká primátor města Plzně Martin Baxa.

Bohumil Konečný žil v  Plzni až do absolvování reálky, později se sem vracel za rodiči. Jeho spolužákem byl Miroslav Horníček. Na jejich studentská léta vzpomínal Horníček takto: „Já chodil s Bimbou od první třídy a už tenkrát ho vodili kantoři od třídy ke třídě, aby klukům maloval na tabuli kovboje, koně, indiány. Byl to takový ideál mých klukovských let, milovali jsme společně Douglase Fairbankse a znali jsme se pak ještě na reálce. On maturoval o rok dřív, začali jsme stejně, ale já tercii opakoval. Tak mi o rok unikl.“

V Plzni vznikla Konečného slavná školní karikatura profesorského sboru kulometná rota, jeho první ilustrace pro časopisy Ahoj, Humoristické listy, Rozruch, ilustrace pro knihy Jaroslava Foglara Boj o první místo a Přístav volá či erotické Intimní obrazy. „Bohumil Konečný – Bimba se výstavou do Plzně symbolicky vrací. Ani Galerie Jiřího Trnky nebyla vybrána náhodou – zde byla v  roce 2006 veřejnosti poprvé představena kulometná rota a další reprodukce díla Bohumila Konečného na výstavě Poselství jednoho století,“ upozorňuje Jan Hosnedl. Tato výstava nastartovala nový zájem o tvorbu Bohumila Konečného – následovala dvojice velkých výstav originálů Bohumila Konečného v Západočeském muzeu v Plzni v roce 2007 a v Obecním domě v Praze v roce 2008 kurátorů Jana Hosnedla a Františka Ulče. V  rámci výstav vznikla i monografie Tomáše Pospiszyla Bohumil Konečný, dokumentární film Ladislava Moulise Bimba – příběh zapomenutého malíře a webové stránky www.bimba.cz.

Český komiksový tvůrce Kája Saudek o Bohumilu Konečném napsal: „Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on.“

Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného
7. 12. 2018 – 19. 1. 2019, Galerie Jiřího Trnky, nám. Republiky 40, Plzeň
Pořadatelé: Středoškolský klub ASK ČR při Gymnáziu v  Plzni a Unie výtvarných umělců Plzeň, z.s.
Kurátor výstavy: Jan Hosnedl

Otevírací doba: úterý – neděle: 10.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, galerie je uzavřena 25. 12. 2018 a 1. 1. 2019

Doprovodný program:
13. 12. 2018 a 17. 1. 2019 komentované prohlídky s kurátorem výstavy Janem Hosnedlem
8. 1. 2019 projekce filmu Ladislava Moulise BIMBA – příběh zapomenutého malíře a beseda s  kurátorem výstavy v Galerii 13 v Pražské ulici, moderuje Jiří Hlobil. (tz)

Repro z výstavy

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *