Animánie slaví 10. narozeniny výstavou i promítáním v netradičním 4Dkině

Plzeňská nezisková organizace Animánie, která se věnuje animaci, vzdělávání dětí i dospělých na poli animovaného filmu slaví letos 10 let od svého založení. Na říjen připravila retrospektivní výstavu v kavárně DEPO2015 spojenou se speciálně pro tuto příležitost vyrobeným 4D minikinem.

„Od 1. až do 31. října mohou návštěvníci na dvanácti panelech zhlédnout nejzajímavější momenty z historie Animánie a ve speciálně vybudovaném 4D minikině si užít promítání toho nejlepšího, co za 10 let vzešlo z našich dílen,“ zve na výstavu Martina Voráčková, která právě s kolegyní Janou Ježkovou stála před deseti lety u zrodu Animánie.

Vrcholem oslav se stane sobota 17. října, kdy proběhne Mezisáž, jejíž součástí se stane veřejné živé natáčení animovaného filmu v areálu DEPO2015 studenty Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni.

„Návštěvníci tak budou moci být přímo u vzniku animovaného filmu, podívat se filmařům pod ruce a poodhalit kolik práce a času stojí za pohybujícími se obrázky.  Kromě natáčení filmu se během dne v pravidelných intervalech odehraje happening, při kterém projekce 4D kina zaútočí na všechny smysly diváka.  Mezisáž vyvrcholí v 17 hodin promítáním filmu vzniklým právě v tento den a setkáním všech příznivců Animánie,“ vypočítává program Mesisáže Martina Voráčková.

Animánie vznikla před deseti lety z nadšení a lásky k animované tvorbě. U jejího zrodu stála právě Martina Voráčková s kolegyní Janou Ježkovou. Za deset let své existence se Animánie značně rozrostla a vydobyla si silné postavení v rámci celé republiky nejen na poli animované tvorby, ale i vzdělávání.

Kromě každoročního pořádání Festivalu, soutěžní přehlídky animované tvorby dětí a mládeže do 26 let, otvírá dvakrát do roka celou škálu kroužků a kurzů pro děti zaměřených na animovanou tvorbu a multimediální výchovu. Oběma se věnují i v pravidelně pořádaných workshopech, kterých se účastní nejen děti, ale i dospělí. Nedílnou součástí Animánie jsou také programy do škol.  „V roce 2010 byla jako doplňující obor zařazena do Rámcového vzdělávacího programu Filmová/Audiovizuální výchova (FA/V) a právě té se Animánie ve školách věnuje. Zpravidla se jedná o tří až čtyřhodinové bloky, v nichž se pracuje interaktivní formou  s filmem  a obsahem filmu, “ vysvětluje Martina Voráčková.  Žáci se díky tomuto programu jednak seznámí s procesem tvorby animovaného filmu, ale naučí se jej také mnohem lépe vnímat a formulovat své názory.

9 let Animánie v číslech:

9 festivalů_494 přihlášených filmů do soutěže_343 projekcí pro veřejnost_5285 diváků_31 projekcí pro školy_2876 diváků_677 účastníků dílen a workshopů během festivalů_90 učitelů akreditované kurzy_346 účastníků intenzivních letních soustředění_58 účastníků mezinárodních soustředění_3150 účastníků dílen pro veřejnost během roku_157 účastníků kurzů a kroužků (pololetí)_1936 dětí během 157 programů pro školy Film hrou.

Kateřina Kvasničková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *