30 tisíc návštěvníků oslaví výstava Hrady a zámky objevované a opěvované dalším pokladem – nejstarší portrétní fotografií z roku 1839
Výstava Hrady a zámky objevované a opěvované překročila ve středu 4. února hranici 30 tisíc návštěvníků. Tento úspěch se tvůrci výstavy rozhodli oslavit představením dalšího pokladu – nejstaršího fotografického portrétu, který je v Čechách zachován. Je na něm nejvyšší purkrabí Království českého hrabě Karel Chotek s rodinou, jimž patřil zámek Velké Březno, který snímek vytvořený technikou daguerrotypie dodnes uchovává. Vystaven bude od pátku 13. února.
V roce 1839, kdy byla daguerrotypie, nejstarší v praxi používaná fotografická technika, poprvé přestavena veřejnosti, bylo pořízení snímku výjimečnou událostí i pro nejvyššího purkrabího, tedy zástupce krále a nejdůležitějšího muže království českého. Hrabě Karel Chotek se proto na fotografování v zahradě vybraně oblékl do černého fraku se všemi vyznamenáními včetně toho nejvyššího, tedy Řádu zlatého rouna, a zvěčnit se nechal s celou svou rodinou.
Snímek pořídil neznámý autor pravděpodobně 4. listopadu 1839 během návštěvy rodiny hraběte Chotka v Mnichově. Přitom daguerrotypie byla představena jen několik málo měsíců předtím, 19. srpna 1839. Technika je nazývána po svém tvůrci, Louisi-Jacquesu-Mandé Daguerreovi, autorovi nejstarší fotografie, která se v Čechách nachází. Zobrazuje zátiší a patří do sbírek státního zámku Kynžvart, v současnosti je však zapůjčena Národnímu technickému muzeu do trvalé expozice.
Skupinový portrét hraběte Chotka s rodinou je nejstarším portrétem v českých sbírkách zhotovený fotografickou cestou. Expozice snímku mohla trvat i několik sekund a vše bylo jistě pečlivě zaranžováno, přesto portrét působí neobyčejně živým dojmem. Nejmladší syn Bohuslav, pozdější otec Žofie Chotkové, manželky Ferdinanda d’Este, sedí v popředí na polštářku. Nejvyšší purkrabí je neostrý, protože se pohnul, když se naklonil ke své chot; ostře není zobrazena ani jejich dcerka, která si strkala prst do pusy.
Snímek je trvale uložen na státním zámku Velké Březno u Ústí nad Labem, jejž nechal hrabě Chotek mezi lety 1843–1845 vystavět. Je to jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Na výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované zapůjčil zámek Velké Březno i unikátní stříbrný svícen darovaný Karlu Chotkovi českými šlechtici jako poděkování za jeho zásluhy o rozvoj českých zemí. Život rodiny Chotků na konci 19. století, v době, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, pozdější manželka následníka habsburského trůnu Ferdinanda d´Este, připomínají ve Velkém Březně půvabné, do všech detailů zařízené zámecké interiéry.
Gaguerrotypie hraběte Karla Chotka s rodinou a doprovodem i monumentální stříbrný svícen budou na výstavě Hrady a zámky objevované a opěvované k vidění až do jejího ukončení 15. března 2015. Na zámek Velké Březno se vrátí včas na zahájení nové návštěvnické sezony na počátku dubna.
Jana Tichá