30 tisíc návštěvníků oslaví výstava Hrady a zámky objevované a opěvované dalším pokladem – nejstarší portrétní fotografií z roku 1839

Výstava Hrady a zámky objevované a opěvované překročila ve středu 4. února hranici 30 tisíc návštěvníků. Tento úspěch se tvůrci výstavy rozhodli oslavit představením dalšího pokladu – nejstaršího fotografického portrétu, který je v Čechách zachován. Je na něm nejvyšší purkrabí Království českého hrabě Karel Chotek s rodinou, jimž patřil zámek Velké Březno, který snímek vytvořený technikou daguerrotypie dodnes uchovává. Vystaven bude od pátku 13. února.

V roce 1839, kdy byla daguerrotypie, nejstarší v praxi používaná fotografická technika, poprvé přestavena veřejnosti, bylo pořízení snímku výjimečnou událostí i pro nejvyššího purkrabího, tedy zástupce krále a nejdůležitějšího muže království českého. Hrabě Karel Chotek se proto na fotografování v zahradě vybraně oblékl do černého fraku se všemi vyznamenáními včetně  toho nejvyššího, tedy Řádu zlatého rouna, a zvěčnit se nechal s celou svou rodinou.

Snímek pořídil neznámý autor pravděpodobně 4. listopadu 1839 během návštěvy rodiny hraběte Chotka v Mnichově. Přitom daguerrotypie byla představena jen několik málo měsíců předtím, 19. srpna 1839. Technika je nazývána po svém tvůrci, Louisi-Jacquesu-Mandé Daguerreovi, autorovi nejstarší fotografie, která se v Čechách nachází. Zobrazuje zátiší a patří do sbírek státního zámku Kynžvart, v současnosti je však zapůjčena Národnímu technickému muzeu do trvalé expozice.

Skupinový portrét hraběte Chotka s rodinou je nejstarším portrétem v českých sbírkách zhotovený fotografickou cestou. Expozice snímku mohla trvat i několik sekund a vše bylo jistě pečlivě zaranžováno, přesto portrét působí neobyčejně živým dojmem. Nejmladší syn Bohuslav, pozdější otec Žofie Chotkové, manželky Ferdinanda d’Este, sedí v popředí na polštářku. Nejvyšší purkrabí je neostrý, protože se pohnul, když se naklonil ke své chot; ostře není zobrazena ani jejich dcerka, která si strkala prst do pusy.

Snímek je trvale uložen na státním zámku Velké Březno u Ústí nad Labem, jejž nechal hrabě Chotek mezi lety 1843–1845 vystavět. Je to jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Na výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované zapůjčil zámek Velké Březno i unikátní stříbrný svícen darovaný Karlu Chotkovi českými šlechtici jako poděkování za jeho zásluhy o rozvoj českých zemí. Život rodiny Chotků na konci 19. století, v době, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, pozdější manželka následníka habsburského trůnu Ferdinanda d´Este, připomínají ve Velkém Březně půvabné, do všech detailů zařízené zámecké interiéry.

Gaguerrotypie hraběte Karla Chotka s rodinou a doprovodem i monumentální stříbrný svícen budou na výstavě Hrady a zámky objevované a opěvované k vidění až do jejího ukončení 15. března 2015. Na zámek Velké Březno se vrátí včas na zahájení nové návštěvnické sezony na počátku dubna.

Jana Tichá

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *