Bývalý Gorbačovův mluvčí Andrej Gračov pokřtí v Atom muzeu v Míšově novou knihu Milana Syručka

V pondělí 20. listopadu ve 13.30 hodin bude v Atom muzeu Brdy v Míšově, unikátním to zachovalém bývalém  skladišti sovětských jaderných raket, slavnostně pokřtěna kniha Milana Syručka (na snímku) Zkáza sovětského Titaniku. Zúčastní se bývalý spolupracovník Michaila Gorbačova Andrej Gračov. Akci pořádá Nadace Železné opony.

Bývalý redaktor Milan Syruček se na setkání v Míšově moc těší. Sejde se se svými přáteli Andrejem a Aljonou Gračovovými, kteří od roku 1991 žijí v Paříži a stali se francouzskými občany.”Gračov byl jedním z nejbližších spolupracovníků Michaila Gorbačova a jeho tiskovým mluvčím jako prezidenta. Přiletí do Prahy, aby se 20. listopadu v Evropském domě účastnil prezentace mého překladu své knížky Zkáza sovětského Titaniku – symbolicky k 100. výročí říjnové revoluce. Poté pojedeme na pozvání Nadace Železná Opona společně autobusem do Atom muzea v brdském Míšově pokřtít knihu v bývalém úložišti sovětských jaderných hlavic, které se jako jediné na světě zachovalo v původní podobě. Bude to více než symbolické,” těší se autor knihy.

 

Atom muzeum Brdy v Míšově se jako jediné zabývá jadernou atomovou válkou. Muzeum slavnostně otevřelo 17. srpna 2013 a nachází se ve vojenském prostoru Brdy. O jeho vznik několik let usilovala skupina dobrovolných nadšenců sdružených v Nadaci Železné opony. Muzeum má totiž jedinečné genius-loci.

V době studené války zde byly skladované jaderné hlavice, které měly být připraveny k odpalu z nedaleké sovětské raketové základny v Rokycanech. Od roku 1965 do roku 1990 zde nebyl jediný občan Československa. Dokonce byl prý odepřen vstup Československé části delegace, která byla účastníkem cvičení Družba 1985.

V devadesátých letech zde byly skladovány bankovky a mince, které byly staženy z oběhu v době měnové odluky od Československé federativní koruny k České koruně. Bylo zde umístěno na malém prostoru několik miliard korun. V novém tisíciletí zde na pět let spočinuly ostatky 4.400 bývalých vojáků wehrmachtu, kteří padli na území České republiky a nyní jsou pietně pohřbeni na vojenském hřbitově v Chebu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *