Zoo Plzeň: Slavíme pět let se žirafami a nosorožci

Ano, je tomu tak. Už pět let chodíme do plzeňské zoologické a botanické zahrady obdivovat tři ladné žirafy, jediné nosorožce indické chované v ČR, podivujeme se nad hrošíky liberijskými či prasaty savanovými. Rozšířit zahradu právě o tato atraktivní a další zvířata umožnilo vybudování nových afrických a asijských expozic. V letě 2008 na ně získala Zoologická a botanická zahrada města Plzně dotaci ve výši osmdesáti pěti procent z celkových předpokládaných nákladů ve výši135 miliónů korun; v prosinci byl odhalen základní kámen stavby, v roce 2009 se mění střed areálu v jedno velké staveniště a v závěru června 2010 se stává zahrada ještě zajímavější a návštěvnicky atraktivnější, než byla před tím.

Prvními zvířaty v nových expozicích byla prasata savanová. Do Plzně přicestovala již v listopadu 2009. Od té doby se pravidelně množí. Jako první z původních čtyř žiraf dorazil do zahrady  12. května 2010 dvouletý sameček Lex z ostravské zoo.

Chov vzácných nosorožců indických začal v plzeňské zoo 1. června příjezdem rovněž dvouleté samice Manjuly z berlínského Tierparku – dnes matky jeden a půl roku staré Marušky..

Dílo v konečné podobě za více než 150 miliónů korun bylo slavnostně otevřeno 30. června. Závěr měsíce  od 22. do 30. června připomíná pět let se žirafami, nosorožci a dalšími africkými a asijskými zvířaty v plzeňské zoo. Na pondělní, čtvrteční a páteční dopoledne je připraven environmentální program pro školy, v pondělí ve 14, 30 h se uskuteční speciální komentované představení nosorožců indických z vyhlídky u irbisů, ve čtvrtek ve stejný čas pak představení žiraf u jejich výběhu.

Ve středu se v prostoru expozic afrických a asijských expozic koná od 9 do 16 h velký dětský den ROP Jihozápad s množstvím soutěží, her a dalších oblíbených dětských radovánek.

V africkém a asijském duchu bude i tradiční sobotní celodenní hravé a soutěžní loučení se školou před Tropickým pavilonem.

V úterý uzavře připomenutí 5. výročí slavnostního otevření afrických a asijských expozic 30. června 2010 běhání s gepardy o závod a o ceny (11 – 16 h) a ve 12,30 h set kání s gepardy a jejich kmotry.

František Hykeš         

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *