Nevídané znázornění příběhu Broučků od Jana Karafiáta v Muzeu loutek

Přijďte si od 26. května 2021 prohlédnout nevídané prostorové znázornění příběhu Broučků od Jana Karafiáta s  57 původními loutkami Jiřího Trnky.

Loutkové dioráma „Svatba u Broučků“ bylo vytvořeno mladým, tehdy 27letým, Jiřím Trnkou na zakázku Československého výstavního výboru pro Světovou výstavu v  New Yorku v  roce 1939. Dioráma mělo být umístěno v  československém pavilonu mezi uměleckými a průmyslovými expozicemi jako exponát, který by zaujal americké děti. Trnka obdržel závazné zadání na konci února 1939, tedy na poslední chvíli před expedicí výstavy do zámoří, a proto, stejně jako mnoho jiných děl, dioráma po anexi Československa nacistickým Německem neodcestovalo a zůstalo v  Praze.

V  prostoru širokém 2,4 metru, hlubokém 1 metr a vysokém 1,2 metru se nachází 57 loutek, které představují broučky, slunéčka neboli verunky, luční kobylky a šneky přímo při svatebním obřadu Verunky. Kromě svatebního páru s  družičkami a oddávajícím se na scéně nachází pěvecký sbor broučků se sbormistrem, kapela, kočár tažený lučními kobylkami a rodina Broučků s  mnoha dětmi. Dioráma bylo zaskleno a bohatě barevně osvětleno.

Dioráma bylo společně s  dalšími nevyužitými exponáty pro Světovou výstavu uloženo do dočasného depozitáře v  Uměleckoprůmyslovém muzeu v  Praze a 3. prosince roku 1939 bylo ve stejném muzeu poprvé představeno veřejnosti na autorské výstavě J. Trnky „Malíř naděluje dětem“. Výstava hraček, loutek a knižních ilustrací se těšila i v  těžkých časech velkému zájmu veřejnosti a již v  sobotu 21.  prosince byl obdarován knihami  pětitisící návštěvník. Po výstavě byla Svatba u Broučků odkoupena od výstavního výboru nakladatelstvím Melantrich, které jej v  roce 1943 darovalo Českobratrské církvi evangelické. Od roku 1944 bylo dioráma umístěno v Muzeu Husova domu v  Jungmannově ulici v  Praze. V  roce 1947 byla scéna z  Broučků vystavena v  prodejně nakladatelství Melantrich na Václavském náměstí. Českobratrská církev evangelická později zapůjčila dioráma do Jimramova, rodiště autora Broučků Jana Karafiáta, a posléze v  roce 2020 do Muzea loutek v  Plzni, pobočky Západočeského muzea. V  dílnách muzea byl exponát restaurován a nyní bude po dobu deseti let vystaven ve městě, kde se jeho autor Jiří Trnka narodil a kde propadl kouzlu loutek.

Expozici doplňují loutky z  raného období tvorby Jiřího Trnky a z  období Dřevěného divadla. Pro děti je připraven samoobslužný doprovodný výtvarný program Špion u Broučků.

Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *