Zlatého ledňáčka na Finále Plzeň udělí makedonská herečka Labina Mitevska alias Vesna ze Samotářů

 

 

O udělení ocenění Zlatý Ledňáček na jubilejním 30. ročníku Finále Plzeň rozhodnou již tradičně odborníci ze zahraničí. Pozvání jako předsedkyně poroty celovečerních filmů přijala makedonská herečka a producentka Labina Mitevska, v Čechách známá díky roli Vesny v kultovní komedii Samotáři režiséra Davida Ondříčka. Mezi dalšími členy poroty se představí například dánská dokumentaristka Ida Grøn, britský novinář Christopher Goodwin či polský herec Andrzej Chyra. Filmoví profesionálové vytvoří tři nezávislé poroty: celovečerní hrané a animované tvorby, dokumentární a televizní – dle soutěžních kategorií. Úplně poprvé se ve festivalových porotách neobjeví zástupci z Česka a Slovenska. Šanci na výhru má letos 40 nominovaných projektů za rok 2016 z české a slovenské produkce. Novinkou letošního udílení cen Zlatý lednáček bude ohodnocení producentů vítězných filmů finanční prémií 50 000 Kč, a to v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film a Nejlepší dokumentární film. Součástí festivalu budou také nesoutěžní filmové sekce, doprovodný program i setkávání filmových profesionálů v rámci Industry Days. Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 20. do 26. dubna 2017.

Tradice mezinárodních porot na Finále Plzeň nabídne výjimečný náhled na domácí tvorbu očima zástupců a zástupkyň z řad zahraničních profesionálů. „Díky mezinárodním porotám nejsou žádné snímky předem favorizované. Letos poprvé dokonce nemáme v porotách ani jednoho českého či slovenského zástupce. Věříme, že tak bude hodnocení ještě objektivnější. Ocenění od mezinárodních porot pak může být pro vítěze ukazatelem toho, zda má jeho film šanci uspět u zahraničního publika,“ řekla Eva Veruňková Košařová, ředitelka festivalu Finále Plzeň. Poroty ohodnotí filmy a seriály ve čtyřech kategoriích: Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, Nejlepší televizní projekt v kategorii cyklická tvorba, Nejlepší televizní projekt v kategorii necyklická tvorba a Nejlepší dokumentární film.

Pětičlenné porotě pro celovečerní hrané a animované filmy předsedá Labina Mitevska, herečka a producentka makedonského původu, která se s českým filmovým prostředím osobně setkala v roce 2000 díky roli Vesny v komedii Samotáři. Loni film Noční život, na kterém se podílela jako koproducent, získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za režii. Pozvání do poroty přijal i známý polský herec Andrzej Chyra, který hrál například ve filmech Katyň, Spojené státy lásky a Poslední rodina. Porotcem bude také renomovaný britský filmový kritik a žurnalista Christopher Goodwin, který přispívá do The Times či The Hollywood Reporter. Jako další do Plzně dorazí Edvinas Pukšta, litevský festivalový dramaturg a filmový publicista. Celovečerní porotu uzavře Kanaďanka Eve Gaberau, ředitelka distribuční společnosti Soda Pictures, která loni uvedla do britských kin takové filmové hity jako Paterson či Toni Erdmann.

Mezi odborníky na dokumentární filmy se v roli předsedkyně poroty objeví dánská dokumentární režisérka a kameramanka Ida Grøn, jejíž středometrážní film The Kid and the Clown získal 5 mezinárodních ocenění. Druhou porotkyní bude německá Sales manažerka Ina Rossow z přední německé distribuční společnosti Deckert Distribution zastupující výrazné dokumentární snímky. České a slovenské dokumenty posoudí také estonský filmový kritik a publicista Tristan Priimägi, který od roku 2010 pořádá filmový festival dokumentárních filmů DocPoint v Tallinu.

Porotě TV a internetové tvorby předsedá Simone Baumann německá filmová producentka a přední expertka na filmové trhy zemí bývalého východního bloku. Dále pozvání přijali Anna Katharina Brehm redaktorka německé televize ZDF a polský scénárista Wiktor Piątkowski, autor námětu a spoluscenárista seriálu Wataha, prvního původního seriálu z produkce společnosti HBO v Polsku.

Festivalovou novinkou 30. ročníku je finanční odměna 50 000 Kč pro producenty dvou vítězných filmů v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film a Nejlepší dokumentární film. Partnerem cen je Asociace producentů v audiovizi.

 

I v letošním roce udělí nestatutární festivalové ceny studentská porota. Další nestatutární cenou pak bude Cena Film friendly region, kterou  společně udělují Czech Film Commission, CzechTourism a Asociace producentů v audiovizi regionu s nejaktivnějším přístupem k filmovým produkcím.

Finále Plzeň nabídne i program pro filmové profesionály Industry Days. Ten vytváří prostor pro setkávání domácích i zahraniční filmařů a reprezentují jej panelové diskuze, workshopy a prezentace. V rámci otevřené části odborného programu se akreditovaní návštěvníci mohou zúčastnit panelu věnovanému fungování prestižních zahraničních médií jako jsou Variety, Screen, The Hollywood Reporter a další.

 

Předprodej vstupenek bude zahájen 6. dubna 2017.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *