ZEPTEJTE SE PRÁVNÍKA: Bývalá manželka přestala mému příteli předávat dceru

Přítel má dvouletou dceru, která žije s jeho bývalou manželkou ve vedlejším městě. Hradí soudem stanovené výživné a každý druhý víkend si dceru bere k nám. Zhruba před měsícem mu odmítla bývalá manželka dceru předat s vysvětlením, že je nemocná, a od té doby mu ji nepředává. Před třemi dny se ale přítel dozvěděl, že se odstěhovaly k babičce o 50 kilometrů dál. Nemá o tom bývalá manželka mého přítele informovat? Jak to dále bude s místem předávání jeho dcery?

Ivana R., Mělník

Paní Ivano, podle ustanovení § 890 občanského zákoníku jsou si rodiče povinni vzájemně sdělit vše podstatné, co se týká jejich dítěte a jeho zájmů. Ačkoli zákon přesně nevymezuje, co všechno zahrnuje použité spojení „vše podstatné“, označuje v ustanovení § 877, odst. 2 občanského zákoníku za významné záležitosti „neběžné léčebné a obdobné zákroky, určení místa bydliště a volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte“.

Váš přítel má tedy ze zákona právo být matkou svého dítěte informován o změně jeho bydliště. Co se týče vlastního místa předávání dítěte, nedohodnou-li se rodiče sami, upraví je soud. Standardně tak v rozsudku o úpravě styku bývá určeno i místo, kde má mezi rodiči docházet k jeho předání. V první řadě by tak bylo vhodné podívat se do soudního rozhodnutí, jak je toto místo určeno. Pokud je v rozhodnutí uvedeno, že si má otec dceru přebírat v místě bydliště matky, je nutné toto rozhodnutí dodržovat a novému bydlišti matky se přizpůsobit. Pokud však otec s novým bydlištěm jako místem předání nesouhlasí, může být změna bydliště důvodem pro zahájení nového řízení před soudem o změně místa předávání dcery. Není vyloučeno ani takové řešení, že otec si pro dítě ke styku bude jezdit do nového bydliště matky a po jeho uskutečnění si bude matka dítě vyzvedávat u otce.

 

Na vaše problémy reaguje advokát Mgr. Petr Žižka ze stejnojmenné advokátní poradny v Plzni, Hankova 8.

 

Potřebujete poradit, nebo vás někdo napálil? Své dotazy posílejte do naší redakce na e-mail obchod@ceskypohled.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *