Zbraslavské pašije budou poprvé v katedrále. Zahrají je také Alois Švehlík, Radúz Mácha, Simona Postlerová a Jana Pidrmanová

Svatovítská katedrála se opět stane dějištěm dramatického zpracování příběhu o utrpení a smrti Ježíše Krista. Výpravné pašijové hry, které se každoročně konají na Zbraslavi, zahrají tentokrát v katedrále zbraslavští farníci, ochotníci, ale také profesionální herci Alois Švehlík, Radúz Mácha, Simona Postlerová a Jana Pidrmanová na Květnou neděli 20. března 2016 od 15.00 hodin v režii Oldřicha Vlčka.

Vůbec poprvé se v novodobé historii ve svatovítské katedrále konaly pašijové hry roku 2014. Tehdy se jednalo o Hořické pašije, letos to bude lidová pašijová hra aneb „zrcadlo umučení a vzkříšení Pána našeho Ježíše Krista“ na podkladě lidových her z Vlastiboře, Vamberka a Železného Brodu, kterou ve Svatovítském chrámu pořádá Arcibiskupství pražské ve spolupráci se Spolkem Zbraslavské pašije a Zbraslavskou kulturní společností. Zatímco v katedrále končí velkopáteční pašije uložením Ježíše do hrobu, pašije Vzkříšení zahraje spolek před kostelem sv. Jakuba Staršího na Zbraslavi v sobotu 9. dubna od 14.30 hodin.

„Sotva je na světě příběh, který se projevil v tolika nejrůznějších inscenačních zpracováních, jako právě příběh Ježíšových pašijí. Hledali bychom marně od 4. století až po naši dobu. Ani Dionýsus a Zeus, ani postavy posvátných orientálních příběhů, a konečně ani příběh Francouzské revoluce, či šesti manželek Jindřicha osmého se nestaly inspirací k tolikerým divadelním počinům,“ říká k představení režisér Oldřich Vlček.

Hry s náboženskou tematikou a zejména pašijové hry jsou velmi starým evropským jevem, spojeným se životem katolické církve. Jejich kolébkou bylo Španělsko a Francie, odkud se hry rozšířily do dalších zemí Evropy. Původně byly hrány v kostelích, postupem času byly obohacovány o lidové prvky a přenášeny mimo chrámy. Pašije (z lat. passio – „utrpení“) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají. Název pochází z prvního slova při předčítání či zpěvu evangelních pasáží při liturgii (Passio Domini nostri Iesu Christi secundum… ).

Aleš Pištora

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *