Za 12 korun po celém kraji! 14. června začíná revoluce v autobusové dopravě na Plzeňsku

Revoluce ve veřejné dopravě v Plzeňském kraji přináší nejen nového autobusového dopravce, kterým bude od 14. června společnost ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY, ale také změny v tarifech. Od 14. do 30. června bude v autobusech platit akční promo jízdné 12 Kč na jakoukoliv cestu.

V Integrované dopravě Plzeňského kraje (IDPK) od 14. června vyjíždí nový autobusový dopravce, který vyhrál veřejnou zakázku Plzeňského kraje na deset let. „Podmínkou soutěže byl nákup zcela nových částečně nízkopodlažních autobusů s klimatizací, LCD panely, USB porty a napojením na krajský dispečink. Autobusy mají design Modré flotily Plzeňského kraje,“  říká Pavel Čížek, náměstek hejtmana pro oblast dopravy.

Aby si mohli cestující v Plzeňském kraji vyzkoušet nové vozy, bude od 14. června do 30. června v autobusech platit akční promo jízdné. Jakákoliv cesta jedním autobusovým spojem vyjde na 12 Kč (se státními slevami 3 Kč), ať již pojede cestující autobusem ze Sušice do Klatov, nebo z Tachova do Plané.

Od 1. července začne v celém kraji platit nový přestupní tarif Plzeňského kraje. Jedna jízdenka bude platit na autobus, vlak i vybrané MHD (a to včetně MHD Plzeň). Nový tarif sjednotí ceny jízdného v autobusech i vlacích. „Maximální cena základní přestupní nezlevněné jízdenky bude 72 Kč, např. ze Železné Rudy nebo Sušice do Plzně. Z Rokycan, Třemošné, Dobřan nebo Nýřan do Plzně bude jízdenka stát 26 Kč, z Plas, Blovic nebo Přeštic do Plzně 36 Kč, ze Zbiroha nebo Stříbra do Plzně 46 Kč, z Klatov či Žihle do Plzně 56 Kč, z Domažlic nebo Tachova do Plzně za 66 Kč,“ uvádí příklady Zdeňka Kmochová ze společnosti POVED, organizátora veřejné dopravy v Plzeňském kraji a dodává: „Všechny uvedené jízdenky platí současně na MHD v Plzni.“ I jednotlivá jízdenka bude zónová, stejně jako předplatné. „Cestující si ale nemusí pamatovat názvy ani čísla zón, stačí znát správný název zastávky, do které cestuje,“ dodává Kmochová.

I nadále bude v platnosti předplatné a také slevy Plzeňského kraje. Určité výjimky budou na mezikrajských relacích do ostatních krajů, nicméně v rámci Plzeňského kraje, resp. obvodu IDPK, bude prakticky vždy platit tarif Plzeňského kraje. „Ve vlacích bude platit tarif dopravců na mezikrajských či mezistátních relacích, v rámci Plzeňského kraje v plném rozsahu pouze v rychlících a expresech objednávaných Ministerstvem dopravy,“ upřesňuje Pavel Purkart, specialista na železniční dopravu. V případě Českých drah bude možné jejich tarif využít do značné míry i pro cesty uvnitř kraje, ale cestující je povinen si takovou jízdenku zakoupit si v e-shopu ČD či aplikaci Můj vlak, jinak bude odbaven novým krajským tarifem. Jízdenky ČD jsou však v IDPK nepřestupné.

Novinkou je i vyšší počet cyklobusů, které vyjedou na začátku hlavních prázdnin. Nejen pro Plzeňany bude určitě atraktivní přímý cyklobus Plzeň–Sušice–Horská Kvilda–Kvilda, který pojede v průběhu hlavních prázdnin o sobotách, nedělích a státních svátcích. Další cyklobusy vyjedou také z Plzně do Manětína, mezi Borem, Přimdou a Rozvadovem nebo z Plané do Konstantinových Lázní a Bezdružic. V provozu zůstává také, až do konce září každou sobotu, turistický vlak Český les z Plzně do Bělé nad Radbuzou a zpět.

Pro cestování po Plzeňském kraji se nabízí jízdenka Turista Plzeňskem, kterou začnou dopravci nově prodávat i ve více stanicích, vozidlech nebo ji bude možné pořídit v mobilní aplikaci. Tato jízdenka bude 24 hodinová. Pro cestování s kolem bude nutné doplatit poplatek za kolo 40 Kč za 24 hodin, 20 Kč ke kratší jízdence.

Určitou proměnou projdou i jízdní řády. Hlavním cílem bylo odstranění souběhů autobusové a vlakové dopravy, zlepšení provázanosti jednotlivých druhů doprav a zavedení pravidelného intervalu. Aktualizované jízdní řády jsou k nalezení ve vyhledávači www.jezdimepokraji.cz, pro vyhledání je nutné zadat datum po 14. červnu.

„Ve dnech 10. a 11. června bude modrá flotila vystavena v Plzni na Náměstí Republiky, a to mezi 10. a 17. hodinou. Kromě prohlídky nových autobusů dostanou cestující informace týkající se právě tarifu či jízdních řádů,“ zve na prezentaci Pavel Čížek.

Zdroj: Plzeňský kraj

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *