Zemřel jeden z posledních osvoboditelů Plzně. Býval tváří i duší Slavností svobody

V květnu 1945 jako třiadvacetiletý osvobozoval pod velením generála Pattona Plzeň. Teď ze Spojených států přišla zpráva, že ve věku 99 let americký veterán Earl Ingram zemřel. Západočeská metropole uctí jeho památku vyvěšením americké a české vlajky, které doplní i černý prapor. V mázhauzu radnice na náměstí Republiky 1 bude od středy 29. září umístěna kondolenční kniha a primátor města Plzně Martin Baxa položí v ten den květiny k Památníku Díky, Ameriko!

„Cítím obrovskou lítost a velký zármutek. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým jménem svým i jménem Plzeňanů. Slavnosti svobody už nikdy nebudou jako dřív, Earl Ingram býval jedním z našich nejvzácnějších hostů, byl tváří i duší našich oslav osvobození,“ reagoval na zprávu o úmrtí primátor Martin Baxa.

Earl Ingram, jenž se narodil 2. září 1922, byl velitelem 2. čety roty L 38. pěšího pluku druhé pěší divize Armády Spojených států amerických. Odvedený byl roku 1940. V srpnu 1944 přistál ve Skotsku, odkud se přesunul vlakem do Southamptonu v Anglii. Následovala noční plavba na malé lodi přes kanál La Manche a vylodění na pláži Omaha, odkud postupoval Evropou až do Plzně. Během války dosáhl hodnosti nadporučík. Několik měsíců po 2. světové válce zahájil kariéru jako profesionální voják. V aktivní službě byl více než 34 let. Žil v Severní Karolíně.

„Když jsem přijel do Plzně v květnu 1945, setkal jsem se s těmi nejvděčnějšími a nejšťastnějšími lidmi, jaké jsem kdy viděl. Vzali nás do svých domovů a chovali se k nám jako ke znovuobjeveným členům rodiny. Z času stráveného v Plzni během května 1945 mám mnoho příjemných vzpomínek, ale ten srdečný způsob přijetí, jímž jsem byl přivítán spolu s ostatními americkými vojáky, pro mne osobně rezonuje jako nezapomenutelná a zásadní vzpomínka,“ uvedl letos na jaře Earl Ingram poté, co pandemie covid-19 znemožnila osobní účast amerických a belgických veteránů na oslavách osvobození.

„Má každoroční účast a možnost být mezi přáteli na Slavnostech svobody mi opravdu chybí,“ přiznal americký veterán. Podle svých slov se cítil nepopsatelně šťastný, když v roce 1995 poprvé zavítal na Slavnosti svobody. „Celkově jsem si užíval pestré spektrum přehlídek za účasti několika různých organizací, kde účastníci byli velmi šťastní a plní entuziasmu. Stejně tak rozhovory se staršími Čechy, setkání s mladší generací, které její rodiče a prarodiče vyprávěli příběhy z květnových dnů roku 1945, i s lidmi, kteří byli tenkrát ještě děti, ale události si dobře vybavují. A také možnost setkat se s dalšími veterány,“ zavzpomínal Earl Ingram.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *