Z Plzně na výlet vlakem za pár minut. Do Starého Plzence, Rokycan či Chotěšova

Cesta vlakem má své nezaměnitelné kouzlo. Pravidelné kolébání a rytmus jedoucího vlaku má snad každý rád. Pokud přidáme další výhody, jako pohodlí ve vlaku, možnost jet s kočárkem anebo cestovat s výhodnou jízdenkou Turista Plzeňskem, je výlet vlakem víc než dobrý nápad. Z Plzně můžete pohodlně vyrazit na výlet po kolejích do všech světových stran. Nevíte kam? Nevsletter Visit Plzen přináší pár tipů, kam vyrazit. 

Do Starého Plzence k rotundě 
Cesta z Plzně do Starého Plzence vám vlakem zabere jen 11 minut a je tedy ideálním cílem na odpolední výlet. Vlak jezdí v pravidelných intervalech každou hodinu. K místní dominantě, románské rotundě sv. Petra a Pavla, se z vlakového nádraží dostanete pěšky pohodovou procházkou asi za 30 minut (mapa). Rotunda patří k nejstarším celistvě dochovaným církevním stavbám svého druhu v Česku. Cestou půjdete přes Masarykovo náměstí s kostelem sv. Jana Křtitele. Z Malostranského náměstí se vydejte k rotundě po značené naučné stezce. Krásný výhled se vám naskytne nejen od rotundy, ale i z vyhlídky Pod Rotundou, odkud na protějším kopci uvidíte hrad Radyně.

Další z možností je výšlap na zříceninu hradu Radyně.

Do Rokycan za vojenskou technikou
Rokycany jsou známé jako město na demarkační linii, která ke konci II. světové války vymezovala území, kde bude operovat americká a kde sovětská armáda. Z Plzně sem dojedete za 11 minut buď rychlíkem anebo osobním vlakem. Kromě velkého množství městských památek se tu nachází i největší nestátní vojenské muzeum v České republice, Muzeum na demarkační linii. K vidění je především vojenská technika.

Dále můžete v Rokycanech obdivovat místní radnici zapsanou na seznamu kulturních památek, kostel Nejsvětější Trojice, Mariánský sloup anebo krásnou secesní vilu podle plánů stavitele B. Ryšavého. Z vlakové stanice se do centra Rokycan dostanete pěšky za 5 minut, do muzea dojdete za 25 minut. Kromě památek doporučujeme v Rokycanech také místní bazén a koupaliště.

Do Chotěšova na komentovanou prohlídku kláštera
Hezký výlet z Plzně si můžete udělat do 20 km vzdálené obce Chotěšov. Osobní vlak sem jede 25 minut každou hodinu. Za návštěvu stojí rozsáhlý areál s monumentální budovou ženského kláštera ze 13. století. Dnes patří k nejvýznačnějším pozdně barokním stavbám v kraji. Jedná se o velmi zajímavý klášter, který přežil mnohonásobné totální devastace. Konají se zde prohlídky, výstavy a další kulturní akce. Při prohlídce se seznámíte s muzejní expozicí o historii kláštera, prohlédnete si kostel, kapitulní síň, fresku nad hlavním schodištěm, velký sál, aktuální výstavy a hasičské muzeum. Chotěšovský klášter jste mohli vidět i v mnoha filmech, například ve filmu Tři sezóny v pekle anebo Andělská tvář. Z vlakové stanice Chotěšov u Stoda se ke klášteru dostanete pěšky asi za osm minut.

Zdroj: Visit Plzen, ilustrační snímky

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *