Z krizového štábu kraje: Závažná situace se přesouvá z Tachovska na Plzeňsko

Páteční Krizový štáb Plzeňského kraje hodnotil především epidemickou situaci, která v tuto chvíli stagnuje, ale optimistický výhled vzhledem k přesunu zasažených okresů nenaznačuje. Dále se hovořilo o problematice očkování, které v kraji zásadně brzdí nestabilní dodávky vakcín.

Epidemická situace v Plzeňském kraji podle ředitele KHS Michala Bartoše není příznivá ani přesto, že za poslední týden došlo k nárůstu pozitivních záchytů ve výši 6 020.To je pokles ve srovnání s dosavadními záchyty kolem  7000. Situace ale přesto je závažná, i nadále je počet pozitivních testů kolem 30 %. Nejvíce onemocnění se vyskytuje v kategorii 44-55 let. Z Tachovska se přesunuje nejvyšší počet nakažených a nyní jsou nejvíce zasažené okresy řadí Plzeň-sever, Plzeň-město a Klatovsko. Pokračuje také převaha britské mutace v kraji, i nadále osciluje její výskyt ve více než 90 % případů.

V oblasti hospitalizací přichází po řadě týdnů mírně optimistická čísla ve standartní péči o pacienty s covid-19, kdy po kulminaci na počátku tohoto týdne dochází k postupnému poklesu počtu hospitalizovaných pacientů ve standartní péči. Nejvyššího počtu hospitalizovaných bylo dosaženo ve středu 10. 3. 2021, a to na čísle 693. od tohoto dne pak počty klesají. I nadále je velmi kritická situace v intenzivní péči, kde stav lůžek je dlouhodobě na počtu nuly. Převozy pacientů jsou mimo kraj řádově v jednotkách, včera byl převážen jeden pacient do intenzivní péče do Prahy.

Celkem bylo dnes hospitalizováno 540 pacientů ve standartní péči a 133 v intenzivní péči. Dlouhodobě je polovina z nich na umělé plicní ventilaci. Rezerva standartních lůžek je podle koordinátora lůžkové péče Prof. Jana Beneše kolem 60 lůžek.

Očkování

V Plzeňském kraji je celkem 19 očkovacích míst, aktuálně je nově uvedeno do provozu také Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni, které denně může očkovat 1200 lidí. Vzhledem k nestabilním dodávkám vakcín ale očkuje Plzeňský kraj na méně než polovině svých kapacit ve stacionárních očkovacích centrech. Tato kapacita je více než 4 000 očkovaných denně. Pokud se zapojí praktičtí lékaři a bude dostatek vakcín, je možné očkovat denně více než 8 000 osob.

Celkem je vyočkováno 53 565 dávek. Druhou dávkou má ukončené očkování 13 857 osob. Seniorů 80+ je celkem očkováno alespoň první dávkou 17 408, ukončené očkování druhou dávkou má z toho 5 030.

Dodávky vakcín

  1. 3. Pfizer (Comirnaty) 1755 lahviček (10 530 dávek)
  2. 3. Astrazeneca 270 lahviček (2700 dávek)

Dodávky do Plzeňského kraje se často setkávají s chaotickou distribucí a vznikají tak na veřejnosti mylně prezentovaná čísla o zásobách vakcín ve skladech. „Dochází k tomu, že dodávka vakcín má přijít v pátek a distributor ji dodá až v pondělí. Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví je to běžný postup. Dochází tím ale ke zkreslení zásob vakcíny v našich skladech, protože zpožděná dodávka z pátku se nám překlopí v oficiálních číslech na další týden. Navenek to vypadá, že neočkujeme, jak často slýcháme. My jsme ale schopni vzhledem ke kapacitám našich center vyočkovat během týdne vše, co na skladě máme,“ vysvětluje krajský koordinátor pro očkování Robin Šín. Podle něj zůstává na příští týden zásoba pouze vakcín Pfizer pro druhé dávky. „Dostali jsme navíc dodávku vakcíny Pfizer, ale již nemáme garantovanou druhou dodávku k této dávce. Proto je nutné si na zmíněné druhé dávky udělat rezervu, abychom zaručili očkování,“ doplňuje Šín.

Testování velkých zaměstnavatelů

Již od 19. 2. začalo testování ve velkých firmách především na Tachovsku. Plzeňský kraj společně s KHS Plzeň a Krajskou hospodářskou komorou oslovil největší zaměstnavatele v kraji a společně řešili testování zaměstnanců antigenními testy. Až do 10. 3. probíhalo testování. Odebráno bylo zhruba 10 000 vzorků, pozitivních záchytů bylo více než 3,4 %.

Na území kraje i nadále působí stacionární odběrová místa a mobilní týmy z řad soukromých subjektů i nemocnic v Plzeňském kraji. Zásadní tlak na zvýšení kapacit odběrových center s ohledem na povinnost testování zaměstnanců není v tuto chvíli z odběrových míst hlášen.

Zdroj: Plzeňský kraj, ilustrační foto

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *