Výstava za hranicí viditelného v DEPO 2015

Tři rumunští umělci Alexandra Mureșan, Dan Istrate a Gyori Csaba se rozhodili zkoumat to, co je za hranicí viditelného.  Ptají se, co skrze naše smysly můžeme objevit v uměleckých dílech. Jejich objekty a struktury ze skla, mramoru a kovu vytvářejí snovou krajinu, která dává divákovi možnost popustit uzdu fantazie a navštívit nový svět.

Dílo kurátorky výstavy a jedné z vystavujících Alexandry Mureșan „Pohled dovnitř / Pohled ven“ bylo představeno v roce 2014 na prestižní mezinárodní soutěžní výstavě skla Stanislav Libenský Award určené studentům vysokých uměleckých škol.

„Společně s André Malrauxem věřím, že 21. století bude stoletím skla nebo nebude vůbec. To proto, že sklo existuje ve znamení průhlednosti, zrovna jako demokracie. Jako láska. Nicméně, jak řekl jeden rumunský básník, „průhlednost je pouze důkazem toho, že Bůh nám dává možnost vidět, ale nezaručuje, že uvidíme“. Teprve schopnost vhledu je jistotou, že prohlédneme.

Věřím v mýtus okna. Bez oken bychom neměli svůj vlastní vnějšek a svůj vlastní vnitřek. Bez oken je představivost mrtvá. Bez oken by lidská obydlí byla jen dírami pro krysy,“ uvádí ke svému dílu autorka.

Výstava „Beyond the Naked Eye“ v DEPO2015 trvá od 12. 8. 2015 do konce srpna. Otevřeno je denně od 11:00 do 19:00 a vstup je zdarma. Výstavu pořádá Rumunský kulturní institut v Praze spolu s Plzní 2015.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *