Výstava „Papež František ve Svaté zemi“

Velvyslanectví státu Izrael v ČR a Arcibiskupství pražské pořádají výstavu fotografií zachycujících letošní návštěvu papeže Františka ve Svaté zemi. Výstava bude otevřena v chrámu Matky Boží před Týnem během slavnostní vernisáže 17. prosince 2014, která začíná v 17.00 hodin.

Soubor 30 fotografií vynikajících izraelských fotografů bude v Týnském chrámu k vidění až do konce února roku 2015 denně (kromě pondělí) v otvíracím čase. Poté se přesune do chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Fotografie zachycují jednotlivé okamžiky letošní krátké, ale velmi intenzivní cesty papeže Františka do míst, kde se narodil, žil a byl ukřižován Ježíš Kristus. Cílem této druhé zahraniční apoštolské cesty papeže Františka byla připomínka setkání mezi papežem Pavlem VI. a konstantinopolským patriarchou Athenagorasem I., které se v Jeruzalémě odehrálo před 50 lety.

Kromě připomínky nastolení nových vztahů mezi katolickou a pravoslavnou církví, se však papežova blízkovýchodní cesta nesla také ve znamení mezináboženského a ekumenického dialogu a velký význam měla rovněž jeho mírová iniciativa ohledně vztahů mezi Izraelem a Palestinou. Ta vyvrcholila na náměstí Jesliček v Betlémě, kdy František po mši svaté pozval palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a izraelského prezidenta Šimona Perése, aby se spolu s ním ve Vatikánu setkali při modlitbě za dar pokoje. Obě strany toto pozvání přijaly.

Program papeže Františka byl podobný tomu, který absolvoval jeho předchůdce Benedikt XVI. Také on přijal pozvání jordánského krále Abdulláha II. a celebroval mši svatou na stadiónu v Ammánu. V Betlémě se setkal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a po mši svaté na místě Ježíšova narození navštívil děti v místním utečeneckém táboře. V Tel Avivu byl František přivítán izraelskou vládou v čele s premiérem Benjaminem Netanjahu a prezidentem Šimonem Peresem. Odtud se přesunul do Jeruzaléma, kde v bazilice Božího hrobu spolu s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a zástupci dalších křesťanských církví sloužil první ekumenickou bohoslužbu na místě, kde byl pochován Ježíš Kristus. Nakonec se papež František sešel také s jeruzalémským velkým muftim, navštívil památník holocaustu Jad Vašem a pomodlil se u Zdi nářků. Návštěvu zakončil mší svatou na místě Kristovy Poslední večeře, která podle jeho slov symbolizuje „sdílení, bratrství, harmonii a mír“.

Aleš Pištora

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *