Vnuk generála Pattona se 3. května sejde se studenty Křižíkova gymnázia

V rámci cyklu přednášek a besed s názvem „Svět kolem nás“ navštíví 3. května Gymnázium Františka Křižíka vnuk generála Pattona. Svého dědečka, osvoboditele Plzně – generála George Smith Pattona, poznal na konci války jako pětiletý kluk. V rámci besedy bude hovořit zejména o něm.

V rámci cyklu Svět kolem navštívili gymnázium kytarový virtuos Lubomír Brabec, dcera sira Nicholase Wintona Barbara Wintonová, experimentální archeolog Pavel Pavel, astronom Jiří Grygar, designer vozů Ferrari MaurizioCorbi nebo shakespearolog Martin Hilský. Proběhla také výstava Pavla Kantorka nebo výstava plzeňských komiksových kreslířů s názvem Plzeňská bublanina. V letošním červnu proběhne výstava fotografií s názvem „Život bez bariér“.

Beseda v anglickém jazyce proběhne pro studenty školy i pro veřejnost ve středu 3. května od 9 hodin v aule gymnázia, Sokolovská 54, vstup je zdarma.

Besedu pořádá Gymnázium Františka Křižíkaa Středoškolský klub ASK ČR při gymnáziu.

Jan Hosnedl

 

 

George Smith Patton

George Smith Patton ml. (11. listopadu 1885, San Gabriel, Kalifornie – 21. prosince 1945, Heidelberg, Německo) byl vojevůdce a čtyřhvězdičkový generál armády Spojených států amerických.

Vyrostl v rodině s bohatouvojenskouhistorií.Jehodědeček a prastrýcbojovali v AmerickéobčanskéválcenastraněKonfederace. Dědeček, generál George Smith Patton, se stalgenerálem v pouhýchjedenadvacetiletech a padl v čele 22.virginskéhopluku. Prastrýc, plukovník Waller Patton, padl v bitvě u Gettysburgu.

Byl jedním z prvních zastánců tankové války. Jako účastník první světové války na evropském kontinentu (byl náčelníkem štábu generála Pershinga) záhy pochopil důležitost tanků a v meziválečném období pracoval na jejich prosazení a zapracování do americké armádní výzbroje a ve druhé světové válce zastával významné funkce během amerických kampaní v Severní Africe, invaze na Sicílii a na západní frontě.

Byl považován za jednoho z nejlepších polních velitelů západních spojenců a brilantního taktika mobilní války. Měl pověst ryzího a urputného válečníka a bylo mu přezdíváno Stará krev a odvaha, Krev a bláto nebo též Tankový rozrážeč. 

 


Zdroj: wikipedia

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *